English

Netanyahu refuzon thirrjet për armëpushim: Kjo është koha për luftë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e bëri të qartë të hënën se Izraeli nuk do të binte dakord për një armëpushim, duke tërhequr paralele me pozicionin e Shteteve të Bashkuara pas Pearl Harbor në 1941 dhe sulmet e 11 shtatorit në 2001.

- Advertisement -

“Dua të bëj të qartë qëndrimin e Izraelit në lidhje me armëpushimin. Ashtu si Shtetet e Bashkuara nuk do të pranonin një armëpushim pas bombardimit të Pearl Harbor, apo pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit. Izraeli nuk do të pajtohet me një ndërprerje të armiqësive me Hamasin pas sulmeve të tmerrshme të 7 tetorit”, tha ai.

“Thirrjet për një armëpushim ose thirrjet që Izraeli t’i dorëzohet Hamasit, t’i dorëzohet terroristëve, t’i dorëzohet barbarizmit, kjo nuk do të ndodhë”, shtoi ai.

Netanyahu tha ndërsa Bibla thotë se ka një kohë për paqe, ai tha: “Kjo është një kohë për luftë”.

Kur u pyet nëse ai e ka konsideruar dorëheqjen, Netanyahu tha se e vetmja gjë që do të jepte dorëheqjen është Hamasi.

“Ne do t’i dorëzojmë në koshin e plehrave të historisë. Ky është qëllimi im. Kjo është përgjegjësia ime”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?