English

Netanyahu kryeministër për të gjashtën herë në Izrael

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria e re izraelite bëri betimin sot, duke e bërë Benjamin Netanyahun kryeministër për të gjashtën herë, raporton Reuters.

- Advertisement -

“Ne do të krijojmë një qeveri të qëndrueshme që do të kujdeset për të gjithë qytetarët e Izraelit gjatë gjithë mandatit të saj”, tha Netanyahu.

Siç u tha, lidhjet e Netanyahut me partitë e krahut të djathtë shkaktuan shqetësim kur ai u rizgjodh si kryeministër, për shkak të pikëpamjeve të tij anti-palestineze dhe veprimeve të tyre të mëparshme kundër sistemit ligjor në atë vend, si dhe kundër pakicës arabe dhe Popullsia LGBT, dhe agjencia thekson se Netanyahu si përgjigje ndaj kritikave, ai përsëriti disa herë se qeveria e re do të promovojë paqen dhe tolerancën.

Partia konservatore Likud e Netanyahut deklaroi në draftet e saj për qeverinë e re si një nga qëllimet e saj promovimin dhe zhvillimin e vendbanimeve në Bregun Perëndimor, territor ku, sipas Reuters, palestinezët kërkuan të ndërtonin një shtet të ardhshëm, dhe të cilin Likud thekson se “Populli hebre ka një të drejtë të pacenueshme”.

“Udhëzime të tilla përfaqësojnë një përshkallëzim të rrezikshëm të tensioneve dhe do të kenë pasoja për të gjithë rajonin”, tha sot zëdhënësi i presidentit palestinez Mamoud Abbas.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?