English

‘’Ningyo”/ Ekspozita ndërlidhëse mes traditave, artit, e interpretimit bashkëkohor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Galeria e Artit Tirane në bashkëpunim me Ambasadën Japoneze sjellë për publikun shqiptar ekspozitën ‘’Ningyo”.

- Advertisement -

“Arti dhe Bukuria e kukullave Japoneze’’ jo vetëm si  një ekspozitë mysafire rastësore, por një ftesë për dialog mes kulturës së lashtë japoneze me traditën dhe interpretimin bashkëkohor të kukulave shqiptare.

Nëse dikush kërkon thellë në historinë e kukullave në Japoni, do të zbulojë se në disa rite ato lidhen ngushtë më bestytnitë, më pas filluan të adhurogen edhe si objekte arti figurativ, si art popullor dhe sigurisht kukullat e mëdha që përdoren në teatrin tradicional.

Kultura e kukullave ne Japoni u përhap veçanërisht në shekullin e 17-të, dhe ato mund të gjendeshin në shumë aspekte të jetës së përditshme, si në jetën e oborrit perandorak ashtu dhe në atë të njerëzve të thjeshtë. Shumë shembuj të kukullave japoneze, kualifikohen si vepra atë nivelit të lartë artistik.

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?