Nis ndërtimi i hekurudhës nga Maqedonia e Veriut në Bullgari 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Maqedoninë e Veriut, në prani të kryeministrit të RMV-së Dimitar Kovaçevski dhe homologut bullgar Galab Donev, u mbajt ceremonia e vendosjes së gurthemelit për ndërtimin e pjesës lindore të korridorit hekurudhor 8, në pjesën nga Kumanova në Kriva Pallankë, afër kufirit bullgar.

Projekti, i cili mori jetë pas disa dekadash, është pjesë e Korridorit VIII Pan-Europian, një itinerar që shtrihet rreth 1500 kilometra nga porti shqiptar i Durrësit në perëndim, i cili lidhet në rrugë detare me portin italian të Barit, në portet bullgare të Varnës dhe Burgasit në lindje, raportoi AP.

Kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë konfirmuan sot vendosmërinë e tyre se lidhja hekurudhore mes dy fqinjëve do të përfundojë deri në vitin 2030.

- Advertisement -

Në këtë fazë, ka vetëm linja me një linjë në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.

Lidhjet mungojnë në skajet perëndimore dhe lindore të korridorit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa pjesa bullgare është e përfunduar.

Linja që sapo ka filluar të ndërtohet quhet “East End” dhe përfshin 89 kilometra hekurudhë brenda Maqedonisë së Veriut.

Punimet do të përfundojnë deri në fund të vitit 2025 dhe përfshijnë 5.5 kilometra tunele, ura hekurudhore, mbikalime, nënkalime dhe stacione hekurudhore, si dhe një sistem të ri sinjalizimi dhe telekomunikacioni.

Një pjesë e “West End” do të ndërtohet deri në kufirin me Shqipërinë.

Kur të përfundojë hekurudha, vëllimi vjetor i transportit të mallrave duhet të rritet me 20 për qind deri në vitin 2030, ndërsa më shumë se 350 mijë njerëz do të kenë akses në mjetet moderne të transportit.

Koha e udhëtimit si dhe ndotja e ajrit dhe zhurmës do të reduktohet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti: Demokracia s’mbahet peng, kryetarët e komunave në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

TË FUNDIT

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti: Demokracia s’mbahet peng, kryetarët e komunave në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për...

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×