Mbahet protesta e BF përpara KQZ, kërkohet hetim ndërkombëtar për Kamzën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Është mbajtur në ambientet e jashtme të Komsionit Qëndror të Zgjedhje protesta e thirur nga Forumi Rinor i koalicionit “Bashkë Fitojmë” në Kamzë, në lidhje me pretendimet e tyre për manipulimet në zgjedhje.

Kandidati i koalicionit Bashkë Fitojmë, Arjan Hoxha e quajti një masakër elektorale votimin elektronik në Kamzë, ku rezultati ishte paracaktuar në sistemet kompjuterike. Ai deklaroi se do të bëjë ankimim në KAS dhe Kolegj Zgjedhor, si dhe do të kërkojë ngritjen e një grupi pune me ekspert të huaj që të vlerësojë sistemin pilot të votimit elektronik.

“Zgjedhjet e 14 majit ka qenë një masakër zgjedhore e parafabrikuar me anë të makinerive, ku nuk është lexuar vota e qytetarëve, por janë lexuar të dhënat kompjuterike të parapërgatitura në aparatet që kanë bërë identifikimin.

- Advertisement -

Sot është një deklaratë publike e iniciuar nga forumio Rinor i Partisë Demokratike dhe desha t’i falenderoj për mbështetjen e dhënë gjatë gjithë fushatës elektorale.

Sot në Kamzë është një gjendje dramatike, një gjendje zhgënjyese dhe e padurueshme në aspektin social, pasi askush nuk e beson atë që ka ndodhur.

Nuk ka asnjë logjikë statistikore apo elektorale, një rezultat i paprecedentë, që nuk justifikohet dhe nga pritshmëritë as tonat, por as të kundërshtarit. Do të bjëm ankesat tonë ën KAS dhe Kolegjin Zgjedhor, ku do të kërkojmë të ngrihet një grup me ekspert të huaj për këtë sistem pilor, por pa pilot”, tha Hoxha.

 

LEXO GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari: Rama çoi në Kukës “artilerinë e rëndë të veriut”, si po përplasen klanet

Gazetari Andrea Danglli në një intervistë për Euronews Albania skanoi zgjedhjet e pjesshme për Bashkinë Kukës. I pyetur nga Thimi Samarxhi, se si ai e...

Me uniforma dhe autoblinda, Kurti nxjerr fotot: Po sulmojnë policinë, kërkojnë luftë

Kryeministri Albin Kurti ka publikuar disa fotografi nga vendi i ngjarjes ku ndodhi vrasja e policit të Kosovës sot. Në fotografi shihen persona të...

“Kambana më e madhe e alarmit deri sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

TË FUNDIT

Gazetari: Rama çoi në Kukës “artilerinë e rëndë të veriut”, si po përplasen klanet

Gazetari Andrea Danglli në një intervistë për Euronews Albania skanoi zgjedhjet e pjesshme për Bashkinë Kukës. I pyetur nga Thimi Samarxhi, se si ai e...

Me uniforma dhe autoblinda, Kurti nxjerr fotot: Po sulmojnë policinë, kërkojnë luftë

Kryeministri Albin Kurti ka publikuar disa fotografi nga vendi i ngjarjes ku ndodhi vrasja e policit të Kosovës sot. Në fotografi shihen persona të...

“Kambana më e madhe e alarmit deri sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×