Nis ulja e çmimit të naftës në bursa, pritet rishikimi i vendimit nga bordi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nafta shitet në pikat e karburanteve me çmim 248 lekë. Ky është çmimi më i lartë që ka caktuar Bordi i qeverisë që nga 12 marsi, kur u krijua për të ndërhyrë në çmimet e lëndëve djegëse.

Edhe benzina është shtrenjtuar në 244 lekë, ndërsa gazi shitet 90 lekë/ litër.

Këto çmime janë vendosur pasi në javën e fundit të majit, çmimi për një fuçi naftë është rritur me 8% për të kulmuar në 122 dollarë në datën 31.

- Advertisement -

Por, për dy ditë me radhë bursa po shkon me rënie, pas njoftimit se Arabia Saudite po përgatitet të rrisë prodhimin. Deri më tani ky shtet, që është lider në furnizimin global, nuk ka bërë përpjekje për të ruajtur qëndrueshmërinë e çmimeve dhe furnizimit, pasi tregu nuk ka pasur mungesa.

Çmimi në bursë këtë të enjte ka shkuar 113 dollarë për fuçi, dhe ky nivel pritet të ulë edhe çmimin në pompa tek ne. Por që kjo të ndodhë nevojitet mbledhje e bordit, i cili e sqaron edhe në njoftimet që çon për mediat, se formulën e çmimit e lidhin me bursat ditore.

 

LEXONI GJITHASHTU:


1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

TË FUNDIT

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×