Një ditë pas tragjedisë në Serbi, lot, qirinj e grumbuj nxënësish pushtojnë shkollën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Memorialë të improvizuar janë ngritur në qytetin e Beogradit, teksa kryeqyteti serb vajton 8 fëmijët dhe një roje sigurie që mbetën të vrarë në një sulm me armë ndaj një shkolle, nga një nxënës 13-vjeçar.

Agresori plagosi gjithashtu 6 fëmijë të tjerë dhe një mësues, përpara se t’i dorëzohej policisë.

“Fëmijët vdiqën. Njerëz të tjerë po ashtu. Nuk duhet të kishte ndodhur. Është njerëzore të thuash që më vjen keq, por kjo është diçka e tmerrshme”, tha një mësuese për mediat serbe

- Advertisement -

“Jam me fat që fëmija im është gjallë, por e vendos veten në vendin e atyre prindërve që humbën fëmijët përgjithmonë. Nuk di çfarë të them. Kjo nuk është në shpirtin e shoqërisë sonë. Është hera e parë që ndodh”, tha prindi i një fëmijë që ndjek të njëjtën shkollë.

Mosha e vogël e agresorit dhe të dhënat se ai kishte planifikuar vrasjet ka tronditur të gjithë dhe ka shkaktuar debate për kontrollin e armëve dhe ligjin.

Presidenti serb Aleksandar Vučić po propozon një seri masash të reja, përfshirë një moratorium mbi lëshimin e lejeve të armëmbajtjes dhe rishikimin e atyre të lëshuara deri më sot.

“Në deklaratën e tij, i dyshuari tregoi se kishte planifikuar gjithçka. Ai e shpjegoi këtë në një mënyrë të çuditshme, të cilën nuk mund t’ua shpjegosh atyre që kanë humbur fëmijët”, u shpreh presidenti i Aleksandër Vuçiç.

13-vjeçari dyshohet se ka përdorur armët e të atit, i cili kishte leje për mbajtjen e tyre. Sidoqoftë, të dy prindërit janë arrestuar.

Një studim i fundit e vendos Serbinë në vendin e tretë mes vendeve me më shumë armë në qarkullim, me 39 armë për 100 banorë. Autoritetet fajësojnë luftërat e ish-Jugosllavisë gjatë viteve ’90.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×