English

Komplot për të vrarë Zelenskyn, arrestohet agjenti i rusëve në Poloni

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një polak është arrestuar në Poloni të mërkurën me akuzat se ishte gati për të ndihmuar inteligjencën ushtarake të Rusisë në një komplot të dyshuar për të vrarë presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky, thanë prokurorët polakë të enjten.

- Advertisement -

Zyra e Prokurorit Kombëtar të Polonisë tha në një deklaratë se burri po kërkonte kontakte me rusët e përfshirë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë dhe pritej të transmetonte informacion të detajuar në lidhje me aeroportin Rzeszow-Jasionka në Poloninë juglindore, pranë kufirit me Ukrainën, e cila është porta për furnizimet ndërkombëtare ushtarake dhe humanitare për Ukrainën. Aeroporti është nën kontrollin e trupave amerikane.

Nëse shpallet fajtor, ai mund të përballet me deri në tetë vjet burg, thuhet në deklaratë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×