‘Një trajner shqiptar’, analisti Artan Shyti: Kë do doja në krye të Kombëtares

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti sportiv, Artan Shyti thotë se drejtimin e ekipit kombëtar duhet ta marrë një trajner shqiptar.

Në një intervistë për Euronews Albania, Shyti u shpreh se Besnik Hasi do ishte njeriu i duhur, pasi ka luajtur më parë me Kombëtaren dhe është formuar jashtë shtetit si trajner.

“Trajnerët janë fat ndonjëherë, kush të bie. Po të jetë trajner italian, patjetër është një trajner që do ketë përvojën e tij. Unë preferoj Hasin, personalisht do preferoja që të ishte një shqiptar, i rritur me kombëtaren por edhe ndërkombëtarisht. Si një hap i ndërmjetëm, ndërm jet një gjysmë të huaji dhe gjysmë shqiptar, sepse Hasi është një lojtar që ka luajtur me kombëtaren, por është formuar jashtë, edhe si trajner.

- Advertisement -

Do kisha dëshirë që të bëja tifozllëk për një ekip shqiptar me një trajner shqiptar. Por ne na duhet një trajner që të na çojë në një nivel më të lartë, të nxjerrë maksimumin e këtyre lojtarëve që kemi. Ka pak rëndësi se kush do jetë si kombësi”, theksoi ai.

Kombëtarja shqiptare është zyrtarisht pa trajner. Në muajin nëntor përfundonte zyrtarisht kontrata e trajnerit Edoardo Reja, teksa ende nuk dihet se kush do të vendoset në krye.

77-vjeçari sot ka ditën e fundit të punës në drejtimin e Shqipërisë, ndaj nga dita e nesërme do të duhet një tjetër trajner.

Burime nga FSHF pohojnë se trajneri i ri do të zgjidhet përgjatë muajit dhjetor.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...

Ambasadorja Yuri Kim pritet të shkojë në Gjykatën Kushtetuese

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim rreth orës 12:00 pritet të shkojë në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës...

TË FUNDIT

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...

Ambasadorja Yuri Kim pritet të shkojë në Gjykatën Kushtetuese

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim rreth orës 12:00 pritet të shkojë në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës...

“Jam i pafajshëm” Rrëzohet kërkesa e ish-shefit të policisë të implikuar me Habilajt

Apeli i Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode që kërkonte pafajësinë. Ai...

Arrestohen për korrupsion përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave

Përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave, janë arrestuar nga policia e Tiranës pasi shpërdoruan detyrën dhe morën para, për të mos raportuar...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×