“Nuk do të falim kurrë”, Zelensky përkujton 1-vjetorin e çlirimit të Buça

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina do të “dënojë çdo autor” për mizoritë e kryera në Buça, tha të premten Presidenti Volodymyr Zelensky.

“Buça në 33 ditë pushtim pa më shumë se 1400 vdekje, përfshirë 37 fëmijë. Më shumë se 175 njerëz u gjetën në varreza masive dhe dhoma torture”, tha Zelensky në një postim në Telegram, shkruan CNN.

“Simbol i mizorive të ushtrisë së vendit pushtues. Nuk do të falim kurrë. Ne do të ndëshkojmë çdo autor”, shtoi ai.

- Advertisement -

Prokurori i Përgjithshëm ukrainas Andrii Kostin tha se këto ishin “shifra të tmerrshme” në një deklaratë të veçantë të premten.

“Kjo ishte hera e parë që ne të gjithë pamë prova të shkallës së paprecedentë të mizorive të armikut,” tha ai.

Zyra e prokurorit ka njoftuar pothuajse 100 oficerë ushtarakë rusë për dyshimin për kryerjen e krimeve të luftës në Buça, me aktakuza kundër 35 tashmë të dërguara në gjykatë, sipas deklaratës.

“Ne nuk do të ndalemi derisa të dënohen të gjithë organizatorët dhe autorët e krimeve të luftës”, tha Kostiin në deklaratë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

“Lejohet të dalë nga shtëpia”, zbardhet vendimi i gjykatës që liroi Saimir Tahirin

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Në vendimi...

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...

TË FUNDIT

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

“Lejohet të dalë nga shtëpia”, zbardhet vendimi i gjykatës që liroi Saimir Tahirin

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Në vendimi...

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×