English

“Nuk doja ta lëndoja”, gruaja ruse dënohet me 27 vite burg për vrasjen e blogerit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Darya Trepova, 26 vjeç, është dënuar me 27 vjet burg për dorëzimin e një bombe që shpërtheu në duart e një blogeri ushtarak pro-luftës vitin e kaluar dhe e vrau atë në vend.

- Advertisement -

Gruaja ruse u dënua nga një gjykatë në Shën Petersburg për akuza përfshirë terrorizëm në lidhje me vdekjen e blogerit Vladlen Tatarsky .

Tatarsky u vra nga një bombë e fshehur brenda një statuje në ngjashmërinë e tij që Trepova ia kishte paraqitur si dhuratë gjatë një bisede që ai po mbante në një kafene në Shën Petersburg.

Tatarsky, emri i vërtetë i të cilit ishte Maxim Fomin, kishte më shumë se 560,000 ndjekës në Telegram dhe ishte një nga blogerët ushtarakë më me ndikim në vend. Më shumë se 30 persona u plagosën nga shpërthimi.

Sipas The Guardian, Trepova tha në gjyq se po vepronte sipas urdhrave të një burri në Ukrainë , të cilin e njihte si “Gestalt” i cili i kishte dërguar para dhe udhëzime për disa muaj përpara bombardimit në kafene.

Trepova tha se ajo kishte ndjekur udhëzimet e Gestalt sepse ajo supozoi se qëllimi i përgjimit të Tatarskit ishte të zbulonte më shumë se çfarë dinte ai për luftën, të cilën ajo e kundërshtoi.

“Ndjej dhimbje dhe turp të madh që mendjelehtësia dhe naiviteti im çuan në pasoja të tilla katastrofike. Nuk doja të lëndoja askënd”, tha ajo në gjykatë në fillim të kësaj jave. “Ndjej dhimbje dhe turp të veçantë që një akt terrorist është kryer nga duart e mia”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?