“Nuk je i saktë”, Milo debat me Bidon për Konferencën e Paqes: Shqipëria ishte aty

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Historiani Paskal Milo i ka kthyer përgjigje Ardit Bidos, drejtor të Arkivave të Shqipërisë, i cili tha se Shqipëria nuk ishte pjesë në Konferencën e Paqes në Paris në vitin 1946.

I ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania, Milo theksoi se deklarata e Bidos nuk është e saktë pasi Shqipëria ka qenë pjesë e kësaj konference dhe këtë sipas tij e vërtetojnë dokumentet

“Dua të kthej një përgjigje për Arditin, për një tezë ose fakt që mua nuk më duket  i drejtë për nga mënyra se si e interpretoi. Është fjala për pranimin e Shqipërisë në Konferencën e Paqes të Parisit në vitin 1946. Ju thatë se Shqipëria nuk ka qenë pjesë, por kjo nuk është e saktë pasi Shqipëria ka qenë pjesë e kësaj konference dhe dokumentet e vërtetojnë fare mirë këtë gjë. Shqipëria nuk ishte me statusin e plotë të anëtarit, por jo për faj të saj, por ishte atje me statusin e anëtarit shok, ishte anëtar bashkëshoqërues”- tha Milo.

- Advertisement -

LEXONI GJITHASHTU: 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

TË FUNDIT

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×