OBSH: 8 gra në Shqipëri humbasin jetën për 100 mijë lindje të gjalla

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria ka vdekshmërinë amtare më të lartë se shumë vende të rajonit.

Referuar të dhënave zyrtare të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, përgjatë vitit 2020 në vendin tonë për çdo 100 mijë lindje të gjalla kanë humbur jetën 8 gra.

Vdekshmëria amtare ka ardhur në rritje nëse do të shikojmë të dhënat e viteve 2018 apo 2019 ku kishim 5 vdekje për 100 mijë lindje të gjalla.

- Advertisement -

Nëse do të krahasojmë me disa vende të rajonit shohim se vdekshmëria e nënave në Shqipëri është më e lartë se në Maqedoninë e Veriut, Itali, Malin e Zi, Bosnje Hercegovinë apo Bullgari.

Në nivel europian vdekshmëria amtare është 13 gra për 100 mijë lindje të gjalla.

Sa i takon botës, ekspertët referojnë se 800 gra humbasin jetën çdo 24 orë gjatë shtatzënisë dhe lindjes për shkaqe të parandalueshme.

 Midis viteve  2000 dhe 2020, raporti i vdekshmërisë amtare ka rënë  me rreth 34% në mbarë botën por për OBSH-në ato mbeten të larta dhe të papranueshme.

Ekspertët referojnë se gratë vdesin si pasojë e komplikacioneve gjatë dhe pas shtatzënisë dhe lindjes.

Komplikimet kryesore që përbëjnë gati 75% të të gjitha vdekjeve të nënave janë: hemoragjia, infeksionet, presioni i lartë i gjakut gjatë shtatzënisë, komplikacionet gjatë lindjes dhe aborti i pasigurt.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Vuçiç i tha popullit se Kurti do dëbojë serbët”, avokati: Në protestë dhe kriminelë

Avokati serb, Cedomir Stojkoviç ka komentuar situatën në Veri të Kosovës, e cila është përshkallëzuar. Në një intervistë për Euronews Albania ai theksoi se presidenti...

“Kurti- Vuçiç në një tryezë”, gazetarja: Ja çfarë mund t’i japë fund konflikteve

Gazetarja Arbana Xharo e ftuar në Euronews Albania tha se e vetmja rrugë e cila do të qetësonte situatën në veri të Kosovës do...

Gjendet i vdekur në arë 74-vjeçari në Kuçovë

Një 74-vjeçar nga fshati Kozare në qytetin e Kuçovës është gjetur i vdekur në një arë në këtë fshat. Trupi i tij u gjet pa...

TË FUNDIT

“Vuçiç i tha popullit se Kurti do dëbojë serbët”, avokati: Në protestë dhe kriminelë

Avokati serb, Cedomir Stojkoviç ka komentuar situatën në Veri të Kosovës, e cila është përshkallëzuar. Në një intervistë për Euronews Albania ai theksoi se presidenti...

“Kurti- Vuçiç në një tryezë”, gazetarja: Ja çfarë mund t’i japë fund konflikteve

Gazetarja Arbana Xharo e ftuar në Euronews Albania tha se e vetmja rrugë e cila do të qetësonte situatën në veri të Kosovës do...

Gjendet i vdekur në arë 74-vjeçari në Kuçovë

Një 74-vjeçar nga fshati Kozare në qytetin e Kuçovës është gjetur i vdekur në një arë në këtë fshat. Trupi i tij u gjet pa...

Reagon PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

Pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës i cili është shprehur se do të mbështesë deri në  fund kryekomunarët e rinj në veri ka reaguar...

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×