OKB: Shumë persona mund të vdesin pas skadimit të marrëveshjes për drithërat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rritja e çmimeve të drithërave pak pas largimit të Rusisë nga marrëveshja që i mundësonte Ukrainës t’i transportonte drithërat përmes Detit të Zi, “potencialisht kërcënon përballjen e miliona njerëzve me uri”, kanë thënë Kombet e Bashkuara.

Rusia është larguar nga marrëveshja për drithërat të hënën, duke thënë se kërkon që t’i përmirësojë kushtet për eksportet e saj të produkteve ushqimore dhe plehrave për bujqësi, dhe është ankuar se drithërat ukrainase nuk janë dërguar te shtetet e varfra.

Çmimet e grurit kanë shënuar rritje 8.2 për qind të mërkurën, dhe tani një ton shitet për 253.75 euro, ndërsa çmimet e misrit janë rritur për 5.4 për qind.

- Advertisement -

“Çmimet e larta do t’i vërejnë më së shumti familjet në vendet në zhvillim”, ka thënë shefi i OKB-së për Ndihma, Martin Griffiths, duke shtuar se rreth 363 milionë njerëz në 69 shtete kanë nevojë për ndihmë humanitare.

“Disa do të uriten, disa do të dërrmohen, disa edhe mund të vdesin si pasojë e këtyre vendimeve”, ka thënë ai.

Marrëveshja për drithërat është ndërmjetësuar vitin e kaluar nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia për ta luftuar krizën ushqimore globale, të përkeqësuar nga lufta e Rusisë në Ukrainë, e nisur më 24 shkurt të vitit 2022.

Ukraina dhe Rusia janë ndër eksportuesit më të mëdhenj të drithërave në botë.

OKB-ja ka argumentuar se nga marrëveshja për drithërat kanë përfituar shtetet e varfra, pasi çmimet për produktet ushqimore janë ulur për 23 për qind, në nivel global.

Programi i OKB-së për Ushqime, po ashtu, ka dërguar 725.000 tonë të grurit ukrainas në operacionet e ndihmës në Afganistan, Xhibuti, Kenia, Etiopi, Somali, Sudan dhe Jemen.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×