Oligarkët kundër Putin: E ka futur vendin në varr, po i shkatërron të gjithë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një bisedë mes një oligarku dhe një producenti artistik rus, të cilët kritikojnë presidentin Vladimir Putin është publikuar në mediat ruse dhe ato ukrainase.

Në bisedën në fjalë, miliarderi rus Farkhad Akhmedov dhe producenti Iosif Prigozhin thonë se “Putin ka futur në varr Rusinë”, se ai i ka shkatërruar të gjithë dhe gjithçka, të gjithë vendin dhe të gjithë popullsinë.

Gjatë bisedës, që sipas mediave është bërë dy muaj më parë, interlokutorët kritikojnë lidershipin rus dhe ndajnë të njëjtin mendim mbi perspektivat e zymta të Rusisë.

- Advertisement -

Gjithashtu, ata shprehen të trembur nga sanksionet dhe tregojnë një pakënaqësi akute për atë që po ndodh lidhur me agresionin ndaj Ukrainës dhe tregojnë në tërësi prirjet e elitës ruse.

“Nuk ka asnjë dyshim që e kanë çuar vendin në djall. Po fajësojnë ministrin e Mbrojtjes për gjithçka. Po e quajnë një fundërrinë, por natyrisht prapa krahëve”, thotë Prigozhin.

Materiali audio ka dalë ndonjë javë më parë, por vetëm tani ka përfunduar në media. Fillimisht ai është publikuar nga gazeta opozitare ruse “Novaya Gazeta” dhe më pas nga ato ukrainase.

Publikimi i tyre vjen pak ditë pasi Parlamenti rus miratoi një ligj që dënon me burg këdo që kritikon luftën në Ukrainë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×