English

Operacioni për kriptovalutat, kreu i ‘Guardia Civil’: Bashkëpunimi solli suksesin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Manuel Martines, Shef i Guardia Civil në Katalonja, tha se ky operacioni me mashtrime me kriprovalutat arriti suksesin për shkak të bashkëpunimi të frytshëm të institucioneve të të gjithë vendeve.

- Advertisement -

Në fjalën e tij gjatë konferencës për shtyp me Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, kreun e SPAK  dhe zyrtarë policorë spanjollë, theksoi se krimi i Organizuar nuk ka kufij dhe hetimi që zhvillohet nga trupa policore nuk kufizohet.

“Dua të falënderoj të gjitha autoritetet shqiptare, ashtu si edhe mediat e pranishme. Të transmetojmë suksesin që arritëm në kët6ë aktivitet të përbashkët mes policive të vendeve të ndryshme. Krimi i Organizuar nuk ka kufij dhe hetimi që zhvillohet nga trupa policore nuk kufizohet. Kemi arritur këtë rezultat duke u nisur nga viktimat spanjolle që zbuluan këta kriminelët. Bëhet fjalë për një operacion që shtrihet më tej sesa kufijtë e Shqipërisë. Është zhvilluar edhe në vend të tjera. Suksesi i operacionit është bashkëpunimi mes autoriteteve të vendeve të ndryshme”, tha Martines.

Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme (SPAK), Arben Kraja ka dhënë detaje në lidhje me operacionin e përbashkët me policinë spanjolle në Elbasan, ku u zhvillua një aksion në një call center, me dyshimin se kryeshin mashtrime me kriptovaluta.

Kraja bëri të ditur se aktiviteti i paligjshëm, ishte shtrirë në 8 shtete.

Ai shtoi se SPAK po kryente hetime prej më shumë se 1 viti dhe iu drejtua shqiptarëve, duke u thënë që të mos merren me aktivitete të tilla të paligjshme.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?