English

“Oppenheimer” triumfon në ndarjen e çmimeve Bafta. Filmat më të vlerësuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Cillian Murphy, Robert Downey Jr dhe regjisori Christopher Nolan u nderuan të gjithë për punën e tyre në Oppenheimer pasi filmi dominonte çmimet Bafta.

- Advertisement -

Murphy u shpall aktori më i mirë për rolin e J Robert Oppenheimer, i njohur si babai i bombës atomike, ndërsa Downey Jr fitoi aktorin më të mirë dytësor.

Drama fitoi shtatë Bafta, përfshirë filmin më të mirë. Poor Things fitoi pesë, përfshirë aktoren më të mirë për Emma Stone.

Aktorja më e mirë në rol dytësor shkoi për Da’Vine Joy Randolph për The Holdovers.

Oppenheimer dhe fituesit e aktrimit mund të përsërisin sukseset e tyre në Oscar në tre javë – megjithëse votuesit e Oscar dhe Bafta rrallë bien dakord plotësisht.

Në një paraqitje surprizë, Michael J Fox shpalli Oppenheimer si fituesin e filmit më të mirë, çmimin kryesor në ceremoninë e së dielës. 62-vjeçari, i cili ka pasur sëmundjen e Parkinsonit për më shumë se 30 vjet, mori një ovacion të fortë nga publiku.

Murphy i tha ceremonisë pas fitimit të Bafta-s së parë të karrierës së tij: “Oh djalë. Moly i shenjtë. Faleminderit shumë, shumë Bafta.”

Aktori irlandez nderoi “Oppenhomies” e tij dhe lavdëroi Nolanin, duke shtuar: “Faleminderit që më keni shtyrë gjithmonë dhe kërkoni përsosmëri, sepse kjo është ajo që ju jepni herë pas here.”

Ishte gjithashtu fitorja e parë e regjisorit britanik në Bafta, pas një karriere që ka përfshirë gjithashtu Dunkirk, Inception dhe The Dark Knight.

Nolan falënderoi një kastë të udhëhequr nga “Cilian Murphy i patrembur dhe i patrembur” dhe gjithashtu pranoi mbështetësit e filmit “për marrjen e diçkaje të errët”.

Fitorja e Downey Jr erdhi 31 vjet pas fitores së tij të mëparshme në Bafta, për filmin Chaplin të vitit 1993 – një rekord i ri për hendekun më të gjatë midis fitoreve nga çdo interpretues.

Aktori luajti kundërshtarin e Oppenheimer, Lewis Strauss, pas qëndrimit të tij si Tony Stark/Iron Man në një varg filmash të Marvel.

Ai falenderoi Nolanin, duke i thënë audiencës: “Kohët e fundit ai tip sugjeroi që të provoja një qasje të nënvlerësuar si një përpjekje e fundit për të ringjallur besueshmërinë time në rënie.”

Filmat më të vlerësuar në ndarjen e çmimeve Bafta:

7 çmime- Oppenheimer

5 çmime- Poor Things

3 çmime- The Zone of Interest

2 çmime-  The Holdovers

 LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×