Orban fton liderët e Ballkanit, Hungaria kërkon linja të reja bashkëpunimi ekonomik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sporti është përdorur gjithmonë si një instrument diplomatik. Kryeministri hungarez Viktor Orban ftoi 15 liderë të Ballkanit dhe Azisë në ditën kombëtare të 20 gushtit, me rastin e Kampionatit Botëror të Atletikës.

Mes të tjerësh spikasnin presidentët e Serbisë, Turqisë, Azerbajxhanit, Kirgizstanit, Turkmenistanit dhe emiri i Katarit, të cilët ndoqën festimet në Budapest.

Takimi mes presidentit turk Recep Tayyip Erdogan dhe kryeministrit hungarez Viktor Orban u zhvillua me dyer të mbyllura.

- Advertisement -

Kryeredaktori i agjencisë “Turkinfo”, ekonomisti Tarik Demirkan theksoi se Hungaria shërben si urë për Turqinë drejt ekonomisë evropiane.

“Është shumë e rëndësishme për Turqinë të riparojë marrëdhëniet me Perëndimin. Ajo ka raporte të mira me Rusinë, Kinën dhe Lindjen e Mesme, por tregtia e saj e jashtme anon nga Perëndimi”, tha Demirkan.

Sikurse ministri i Jashtëm hungarez i tha shtypit, në fokus të kryeministrit Orban ishte sektori energjetik i Hungarisë. Ai ra dakord me presidentin serb Vuçiç, që nëse Ukraina i jep fund kontratës së gazit tranzit me Rusinë, atëherë fluksi i gazit nga Serbia mund të rritet.

“Ftesa për presidentin turk dhe liderët e Ballkanit dhe Azisë në ditën kombëtare reflekton ambiciet e Orban për të forcuar bashkëpunimin ekonomik dhe politik me këto rajone”, deklaroi Nora Shenouda, gazetare e Euronews.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpenzimet për lodra fëmijësh, këtë vit erdhi mall me vlerë 13 milionë euro

Lodrat e fëmijëve që kanë ardhur këtë vit në Shqipëri kushtojnë 13 milionë euro. Ato janë importuar kryesisht nga Kina, Greqia e Italia. Tregu i...

Rritet sërish inflacioni, 3.9% në muajin nëntor

Inflacioni u rrit lehtë në muajin nëntor, duke prekur nivelin 3.9 %. Të dhënat e INSTAT tregojnë, se ai qëndron mbi nivelin normal për...

Bonus për shtresat në nevojë, Mete: Do ta ndajmë brenda këtij viti

Pas pensionistëve që marrin bonus 5000 lekë këtë fundvit, qeveria do të miratojë shpërblim edhe për shtresat në nevojë. Lajmin e bën të ditur, Ministri...

TË FUNDIT

Shpenzimet për lodra fëmijësh, këtë vit erdhi mall me vlerë 13 milionë euro

Lodrat e fëmijëve që kanë ardhur këtë vit në Shqipëri kushtojnë 13 milionë euro. Ato janë importuar kryesisht nga Kina, Greqia e Italia. Tregu i...

Rritet sërish inflacioni, 3.9% në muajin nëntor

Inflacioni u rrit lehtë në muajin nëntor, duke prekur nivelin 3.9 %. Të dhënat e INSTAT tregojnë, se ai qëndron mbi nivelin normal për...

Bonus për shtresat në nevojë, Mete: Do ta ndajmë brenda këtij viti

Pas pensionistëve që marrin bonus 5000 lekë këtë fundvit, qeveria do të miratojë shpërblim edhe për shtresat në nevojë. Lajmin e bën të ditur, Ministri...

“Sot të kryhet kjo punë”- Lala: Murseli e zbatoi me nxitim planin, ka diçka të madhe

Gazetarja investigative Klodiana Lala ka zbuluar bisedat mes Naim Murselit dhe Kushtrim Kokallës, para vrasjes së Liridonës. Në “Euronews Albania”, Lala tha se gjatë bisedës...

Vuçiç akuzohet për blerje votash, partia e presidentit me call center

Në kulmin e fushatës elektorale në Serbi ka shpërthyer një skandal për blerje votash. Një grup investigimi gazetarësh zbuloi një call center në periferi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×