‘Pa Kinën dhe Turqinë s’do ia kishim dalë me pandeminë’, Rama në Samitin e Paqes 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në Forumin e Paqes në Paris me ftesë të presidentit francez Emmanuel Macron.

Rama vlerësoi nismën e Komuniteti Politik Europian, që u hodh në tryezë nga Macron dhe është sipas vërtetë një ide për paqe në kontinent.

Ai nuk la pa përmendur zhgënjimin e tij por edhe të vendeve të tjera të rajonit për qëndrimin e BE-së gjatë pandemisë.

- Advertisement -

“Është një ide me rrënjë në Francë. Kur ideja u rihodh sërish për diskutim shumë vende menduan se kjo ishte për t’i shpëtuar thirrjes gjeopolitike për të zgjedhur BE, por sa më shumë koha kalonte provohet se kjo ishte një ide e shkëlqyer. Unë  e mbështes, e pamë të shpaloset pasi nisi lufta, e përjetuam tek pandemia që na dëshmoi me shumë kosto dhe mungesa e kësaj ure lidhëse mund të shkaktojë tragjedi. Pa Kinën dhe Turqinë nuk do t’i kishim mbijetuar COVID-it”, tha Rama.

Rama theksoi se çështja mes Kosovës dhe Serbisë e rëndësishme për të treguar se Ballkani është i bashkuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

TË FUNDIT

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×