English

Paketa 61 miliardë dollarë e ndihmës amerikane për Ukrainën, reagon Moska

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri rus i mbrojtjes ka thënë se Rusia do të rrisë intensitetin e sulmeve në qendrat logjistike dhe depot e magazinimit të armëve perëndimore në Ukrainë.

- Advertisement -

Në një fjalim drejtuar zyrtarëve të mbrojtjes, Sergei Shoigu, u ndal dhe te paketa e re e ndihmës ushtarake amerikane për Ukrainën me vlerë rreth 61 miliardë dollarë.

“Në përpjesëtim me kërcënimet e paraqitura nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, ne do të vazhdojmë të përmirësojmë përbërjen dhe strukturën e forcave të armatosura dhe do të rrisim prodhimin e armëve dhe pajisjeve ushtarake.

Ne do të rrisim intensitetin e sulmeve në qendrat logjistike dhe bazat e magazinimit të armëve perëndimore në Ukrainë”, tha Shoigu.

Si pjesë e paketës, Presidenti Volodymyr Zelenskyy tha se Kievi së shpejti do të marrë më shumë sisteme raketore me rreze të gjatë ATACMS.

Zyrtarët amerikanë thanë se ndihma do të përfshijë gjithashtu furnizime me municion dhe interceptues për sistemet e mbrojtjes ajrore.

Paketa e kërkuar e ndihmës do të votohet në Senatin amerikan më vonë gjatë ditës së martë, ku ka të ngjarë të kalojë. Presidenti Joe Biden ka premtuar se do ta nënshkruajë atë në ligj menjëherë pas kësaj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?