English

Pakti me Italinë, Gjykata Kushtetuese rrëzon kërkesën e opozitës për seancë publike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e 30 deputetëve të opozitës parlamentare (deputetë mbështetës të “Rithemelimit” dhe grupit të Gazment Bardhit) për shqyrtimin e marrëveshjes së emigrantëve me Italinë në seanca publike.

- Advertisement -

Opozita ka kundërshtuar fuqishëm marrëveshjen Rama-Meloni për emigrantët dhe ka kërkuar që kjo marrëveshje të shpallet anti-kushtetuese.

Kjo marrëveshje është kundërshtuar edhe nga opozita në Itali, të cilët pretendojnë se nuk i shërben interesit publik.

Kujtojmë se marrëveshja në fjalë parashikon vendosjen në një kamp që do të ngrihet në vendin tonë të emigrantëve afrikanë të kthyer nga Italia, deri në momentin e shqyrtimit të dokumentacionit të tyre.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?