Panariti: Në samit mungoi strategjia e zgjerimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-ministri i Jashtëm, Edmond Panariti komentoi në një intervistë për Euronews Albania punimet e samitit të 6 dhjetorit.

Ai tha se pavarësisht se perspektiva e rajonit për t’u integruar në BE u shpalos qartë, nuk pati një agjendë kohore të saktë.

“Ende nuk pati një plan strategjik sepse ndoshta ishte momenti për t’u vepruar siç u veprua dikur me bllokun lindor, ju kujtohet në vitin 2004 kur prevaluan arsyet strategjike, dhe në atë kohë për t’u shkëputur nga sfera e influencës ruse u kapërcyen disa kritere teknike dhe prevaloi si të thuash kriteri politik dhe gjeostrategjik sepse qëllimi ishte që Rumania dhe Bullgaria të shkëputeshin nga influenca ruse dhe ata u pranuan në union edhe pa plotësuar standardet dhe kriteret,” – u shpreh Panariti.

- Advertisement -

Dje në Tiranë u mbajt samiti mes liderëve të Bashkimit Europian dhe atyre të Ballkanit Perëndimor në Tiranë. Paralelisht u mbajt dhe protesta e opozitës, e shënjuar nga një incident, ku Gert Shehu, një 31-vjeçar goditi me grusht në fytyrë Sali Berishën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 






LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...






Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×