“Paqe” mes Erdogan dhe Mitsotakis, takim “kokë më kokë” larg kamerave në OKB

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti  turk Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis u zotuan të ruajnë atmosferën pozitive në marrëdhëniet dypalëshe. Dy liderët u takuan larg syrit te medias për rreth një orë  në Neë York ku morën pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB.

Zyrat e medias bën me dije se të dy udhëheqësit konfirmuan klimën pozitive në marrëdhëniet midis Ankarasë dhe Athinës dhe vendosmërinë e tyre për ta ruajtur atë.

Të dy liderët shkëmbyen mendime edhe për çështje rajonale dhe ndërkombëtare. Ata diskutuan fenomenet e fatkeqësive natyrore dhe krizën klimatike, veçanërisht në rajonin e Mesdheut, të cilat kanë prekur shumë të dyja vendet.

- Advertisement -

Gjithashtu, ata ranë  dakord të forcojnë bashkëpunimin dypalësh në mbrojtjen civile si një çështje prioritare, të punojnë së bashku për të trajtuar çështjen e migracionit, duke pranuar se kjo është një sfidë e përbashkët për të dy vendet.

Kujtojmë se Turqia dhe Greqia, dy vende fqinje, kanë  një histori marrëdhëniesh të tensionuara për çështje të ndryshme. Türqia, një anëtare e NATO-s për më shumë se 70 vjet, ka shprehur vitet e fundit  kundërshtimet e saj ndaj veprimeve të Greqisë në rajon, duke përfshirë armatimin e ishujve pranë brigjeve turke, të cilët janë çmilitarizuar sipas detyrimeve të traktatit. Ankaraja ka argumentuar se veprime të tilla minojnë përpjekjet për të promovuar paqen.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Rrëzohet’ armëpushimi në Gaza, SHBA vendos veton në Këshillin e Sigurimit

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten veton ndaj një rezolute të Kombeve të Bashkuara, të mbështetur nga shumica dërrmuese e anëtarëve të Këshillit të...

Zhduket pa asnjë gjurmë adoleshentja, e ëma denoncon në polici

Një vajzë e moshës 17-vjeçare është raportuar e humbur në qytetin e Vushtrisë në Kosovë. E ëma e adoleshentes ka bërë kallëzimin pranë organeve...

Krahasoi Izraelin me Gjermaninë naziste, arrestohet një protestues në Londër

Një burrë u arrestua sot në një protestë pro-palestineze në Londër, i dyshuar për shkelje të rendit dhe qetësisë publike mbi baza racore, njoftoi...

TË FUNDIT

‘Rrëzohet’ armëpushimi në Gaza, SHBA vendos veton në Këshillin e Sigurimit

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten veton ndaj një rezolute të Kombeve të Bashkuara, të mbështetur nga shumica dërrmuese e anëtarëve të Këshillit të...

Zhduket pa asnjë gjurmë adoleshentja, e ëma denoncon në polici

Një vajzë e moshës 17-vjeçare është raportuar e humbur në qytetin e Vushtrisë në Kosovë. E ëma e adoleshentes ka bërë kallëzimin pranë organeve...

Krahasoi Izraelin me Gjermaninë naziste, arrestohet një protestues në Londër

Një burrë u arrestua sot në një protestë pro-palestineze në Londër, i dyshuar për shkelje të rendit dhe qetësisë publike mbi baza racore, njoftoi...

“Misteri i Liridonës”, eksperti: Shkak mund të jetë një “aferë nderi” e Naimit

Vrasja e Liridona Ademaj vazhdon të mbetet kryefjalë e debatit të dy javëve të fundit, ku vlen të thuhet se shkaku mbetet ende enigmatik....

Erdogan akuzon Perëndimin për “barbarizëm” dhe islamofobi në luftën në Gazë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, përdori një fjalim për të drejtat e njeriut të shtunën për ta akuzuar Perëndimin për “barbarizëm” në qëndrimet...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×