Paradoksi me lejet e ndërtimit, popullsia po ulet, stoku vazhdon të rritet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara, UNDP ka publikuar një studim që nxjerr të dhëna paradoksale për sektorin e ndërtimit.

Gjetjet zbulojnë se nga viti 2017, po ndërtohen banesa e biznese, për të cilat nuk ka kërkesa për blerjen e tyre. Në Shqipëri kërkesat për blerje pronash, janë shumë më të ulëta se lejet e ndërtimit.

Kjo qasje del në një studim të realizuar nga Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara, i cili thotë se burimet e kërkesës së madhe për leje të reja ndërtimi janë të paqarta, ndërsa popullsia po zvogëlohet dhe një pjesë e konsiderueshme e banesave janë të lira.

- Advertisement -

Studimi vlerëson se në 8 vitet e fundit çmimet e pasurive të paluajtshme janë rritur me 102%, ku hovi i madh nisi pas vitit  2017.

Në ndërtimet e kryera, Tirana mban peshën kryesore me 62% të vëllimit ndjekur nga Durrësi me 7%. Po ashtu, sipas qëllimit të ndërtimit, 76% e njësive janë apartamente.

Një e dhënë kontradiktore në studim del edhe në raportin e rritjes së popullsisë në kryeqytet me volumin e ndërtimit.

Në dekadën e fundit popullsia është rritur 4% ndërsa stoku i banesave 27%.

Edhe në raport me rajonin dhe BE-në, sektori i ndërtimit në Shqipëri duket që po zhvillohet me shpejtësi të shumëfishtë, edhe pse nuk jep një përgjigje me logjikë ekonomike sa i përket ofertë-kërkesës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×