English

Paralajmërimi i Sanchez: Rritni urgjentisht shpenzimet e mbrojtjes në gjithë Evropën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez vuri në dukje se është e nevojshme të rriten urgjentisht shpenzimet e mbrojtjes në të gjithë Evropën, në mënyrë që të jemi gati për të kundërshtuar “agresionin” rus.

- Advertisement -

Sektori evropian i sigurisë dhe mbrojtjes, siç theksoi Sanchez, u neglizhua, gjë që rezultoi në një mungesë investimesh prej 56 miliardë eurosh, raportoi Jurovikli News.

“Ne kemi më pak mundësi, vuajmë nga dobësitë dixhitale që janë përkeqësuar nga rritja e inteligjencës artificiale, kemi mangësi serioze në industrinë e mbrojtjes, pavarësisht faktit se ekonomia evropiane është shtatë herë më e madhe se ekonomia ruse”, tha Sanchez.

Ai nënvizoi se është e nevojshme pajisja urgjente e BE-së në mënyrë që ajo të mund të përputhet me fuqitë e tjera globale për sa i përket fuqisë ushtarake, jo për agresion, por për mbrojtje dhe që të tjerët ta respektojnë atë.

Sanchez dëshiron të pozicionojë Spanjën si një lojtar kyç në këtë ndryshim strategjik, duke pasur parasysh statusin e saj si ekonomia e katërt më e madhe e Evropës dhe ushtria e katërt më e madhe në Evropë.

Për më tepër, politika e jashtme e Spanjës, ambicioze dhe mbështetëse, siç e përshkruan Sánchez, forcon rolin e saj ndërkombëtar, veçanërisht në kontekstin e Ukrainës dhe Lindjes së Mesme.

Ndërsa ai nxit për rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes, kryeministri spanjoll ka riafirmuar angazhimin e qeverisë së tij për diplomaci dhe paqe.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?