English

Pedro Sanchez rizgjidhet zyrtarisht Kryeministër i Spanjës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetët spanjollë votuan Pedro Sanchez për një mandat të dytë me 179 vota pro kundër 171 kundër.

- Advertisement -

Sánchez ka siguruar mbështetjen e gjashtë partive më të vogla për të siguruar që ai të mund të rivendosë qeverinë e tij të koalicionit të pakicës me partinë e krahut të majtë Sumar (Forcat e bashkuara).

Por ka nënshkruar gjithashtu dy parti separatiste katalanase pasi premtoi një amnisti për ata që shkelën ligjin gjatë përpjekjes së dështuar të shkëputjes së rajonit në vitin 2017.

Gazetarët tanë janë duke punuar për këtë histori dhe do ta përditësojnë atë sapo të ketë më shumë informacione.

LEXONI  GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?