Pas pushtimit të Lisiçanskut, trupat ruse përqëndrohen tek provinca e Donjeckut

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat ruse po përpiqen të depërtojnë më thellë në lindje të Ukrainës dhe të marrin tërë rajonin e Donjeckut, pas marrjes së Luhanskut.

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu u takua të hënën me presidentin Putin, të cilit i raportoi se trupat ruse kishin marrë nën kontroll Luhanskun, që së bashku me provincën fqinje të Donjeckut përbëjnë zonën industriale të Donbasit.

Nga ana e tij, Putin i kërkoi ministrit vijimin e ofensivës.

- Advertisement -

“Njësitë ushtarake, përfshirë ato në Lindje dhe ato në Perëndim duhet të kryejnë detyrën sipas planit të paracaktuar. Shpresoj që gjërat të shkojnë në të njëjtin drejtim që shkuan deri tani në Luhansk”, tha Putin.

Ditën e hënë, guvernatori i Luhanskut deklaroi se ishte marrë vendimi për tërheqjen e trupave ukrainase, për të shmangur një “Mariupol të dytë”. Zyrtari tha se, trupat ukrainase janë gati të përballen me bombardimet dhe artilieritë sesa të përfshihen në një betejë me shumë fronte.

“Rusët nuk do ta marrin Donjeckun shumë shpejt, pasi rajoni i Luhanskut është vija e frontit dhe barrikadat në Donjeck u forcuan dhe fortifikuan, ndaj nuk do të jetë e lehtë të kalosh përmes tyre”, u shpreh Guvernatori i Luhanskut, Serhiy Haidai.

Rusia mori nën kontroll Lisiçanskun ditën e dielë. Ushtria vendase konfirmoi se forcat e saj ishin tërhequr nga qyteti, që ishte mburoja e fundit e rezistencës ukrainase në provincën e Luhanskut.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

“Me Amerikën nuk ka lojëra”, Arifi: Ja ku gaboi Albin Kurti

Shqiprim Arifi, kreu i Partisë Alternativa për Ndryshim tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar në menaxhimin...

“Më lironi”- Apeli jep vendimin për Mazen, i përfshirë në vrasjen e 20-vjeçarit

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar kërkesën e Ensi Mazës për një masë më të lehtë sigurie për përfshirjen e tij në vrasjen...

TË FUNDIT

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

“Me Amerikën nuk ka lojëra”, Arifi: Ja ku gaboi Albin Kurti

Shqiprim Arifi, kreu i Partisë Alternativa për Ndryshim tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar në menaxhimin...

“Më lironi”- Apeli jep vendimin për Mazen, i përfshirë në vrasjen e 20-vjeçarit

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar kërkesën e Ensi Mazës për një masë më të lehtë sigurie për përfshirjen e tij në vrasjen...

“Nuk e dorëzojmë republikën tonë te këta fashistë” – Kurti flet për situatën në Veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i pranishëm në forumin e Bratislavës tha se situata në Veri nuk është rrjedhojë e protestave të qytetarëve por...

Bratislavë, Rama batuta me Kovaçevskin: Integrimi na la pa flokë

Kryeministri Edi Rama “kritikoi” vonesat e anëtarësimit në Bashkimin Europian të vendeve të Ballkanit Perëndimor ndërsa mbante fjalën e tij në panelin e diskutimit...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×