Pence thirrje SHBA-ve: Mos rinovoni marrëveshjen bërthamore me Iranin, është rrezik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-zëvendës presidenti i SHBA-ve, Mike Pece i ka bërë thirrje administratës së presidentit Biden të heqë dorë nga mbështetja e negociatave bërthamore me Teheranin dhe t’i qëndrojë përkrahë popullit të iranit.

Deklaratën e bëri në Samitin dypartiak që u mbajt të shtunën në Uashington në solidaritet me kryengritjen mbarëkombëtare të Iranit, duke theksuar se një marrëveshje bërthamore e rinovuar me Iranin do të sillte më shumë destabilitet.

“Një marrëveshje bërthamore e rinovuar nuk do të sjellë paqe dhe stabilitet. Do të sjellë më shumë terrorizëm, vdekje dhe shkatërrim dhe do të destabilizojë rajonin. Një nga gënjeshtrat më të mëdha të regjimit në Iran ndaj botës është se nuk ka alternativë për status quo-në. Por ju dini që kjo nuk është e vërtetë. Ekziston një alternativë, një alternativë e mirëorganizuar, plotësisht e përgatitur, e kualifikuar në mënyrë perfekte, e mbështetur gjerësisht”, tha Pence.

- Advertisement -

Pence, mbështeti qëllimin e popullit iranian për të krijuar një republikë laike, demokratike, jo-bërthamore iraniane, fuqitë e të cilës burojnë nga pëlqimi i të qeverisurve.

“E di që flas në emër të dhjetëra miliona amerikanëve të të dyja partive politike dhe të çdo filozofie politike, kur them nga zemra se populli amerikan mbështet qëllimin tuaj për të krijuar një republikë laike, demokratike, jo-bërthamore iraniane, fuqitë e të cilës burojnë nga pëlqimi i të qeverisurve”, u shpreh Pence.

Në eventin e së shtunës u dha mbështetje maksimale për rezistencën e organizuar të popullit iranian, duke përfshirë Organizatën e Muxhahedinëve të Popullit të Iranit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

TË FUNDIT

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×