Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në fshehtësi.

Testimi i tij është bërë në një kohë kur Departamenti amerikan i Mbrojtjes po punon për t’iu përgjigjur shqetësimeve për një konflikt të mundshëm me Kinën në të ardhmen.

“Sulmuesi B-21” është avioni i parë bombardues amerikan  në më shumë se 30 vjet. Thuajse çdo aspekt i programit të tij është sekret.

- Advertisement -

“Ky nuk është thjesht një avion tjetër. Ky mjet është mishërimi i vendosmërisë së Amerikës për të mbrojtur vendin që ne të gjithë e duam”, deklaroi sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin.

Produkti “B-21” është pjesë e përpjekjeve të Pentagonit për të modernizuar tre kolonat e trekëndëshit bërthamor, që përfshin raketa balistike të qëlluara nga toka dhe koka bërthamore të qëlluara nga nëndetëset.

Vëmendja e administratës amerikane po kalon nga fushatat e anti-terrorizmit ku ishte e fokusuar në dekadat e fundit tek përballja me modernizimin e shpejtë ushtarak të Kinës.

Kina është drejt rrugës për të pasur 1.500 armë bërthamore brenda 2035-s, me zhvillimet e armëve hipersonike, kapaciteteve kibernetike dhe ato hapësinore, që përbëjnë sfidën më sistematike ndaj sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara.

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Jam i pafajshëm” Rrëzohet kërkesa e ish-shefit të policisë të implikuar me Habilajt

Apeli i Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode që kërkonte pafajësinë. Ai...

Arrestohen për korrupsion përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave

Përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave, janë arrestuar nga policia e Tiranës pasi shpërdoruan detyrën dhe morën para, për të mos raportuar...

Lufta në Ukrainë, Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Japonia njoftoi të premten sanksione shtesë kundër Rusisë në përgjigje të veprimeve të fundit të Moskës në Ukrainë, duke ndaluar eksportin e mallrave kryesore...

TË FUNDIT

“Jam i pafajshëm” Rrëzohet kërkesa e ish-shefit të policisë të implikuar me Habilajt

Apeli i Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode që kërkonte pafajësinë. Ai...

Arrestohen për korrupsion përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave

Përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave, janë arrestuar nga policia e Tiranës pasi shpërdoruan detyrën dhe morën para, për të mos raportuar...

Lufta në Ukrainë, Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Japonia njoftoi të premten sanksione shtesë kundër Rusisë në përgjigje të veprimeve të fundit të Moskës në Ukrainë, duke ndaluar eksportin e mallrave kryesore...

Pas SHBA-së dhe Gjermanisë, Franca e Kanadaja do të çojnë tanke në Ukrainë

Franca dhe Kanadaja do të furnizojnë Ukrainën me tanke mes sulmeve të vazhdueshme ruse. Vendimi i të dy vendeve ndjek shembullin e Shteteve të Bashkuara...

Kaosi në parlament, PS kërkon përjashtimin e Berishës dhe 5 deputetëve nga Kuvendi

Grupi Parlamentar i PS ditën e sotme i ka paraqitur një kërkesë kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla ku kërkojnë marrjen e masës disiplinore për...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×