English

Përballja me rebelët Houthi në Detin e Kuq, zgjedhje të vështira për Perëndimin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sulmi masiv nga rebelët Houthi të Jemenit kundër anijeve në Detin e Kuq më 9 janar ishte më i madhi i tyre dhe kjo sinjalizon dy gjëra.

- Advertisement -

Së pari, Houthi i mbështetur nga Irani, të cilët kontrollojnë vijën bregdetare të Detit të Kuq të vendit të tyre, nuk po mbështeten përballë presionit ndërkombëtar.

Së dyti, ata kanë qartë një arsenal të fuqishëm raketash dhe dronësh dhe nuk kanë frikë t’i lëshojnë ato në anijet luftarake perëndimore.

Sipas mediave të huaja, në këtë sulm, të 21 dronët dhe raketat u rrëzuan nga një kombinim i avionëve luftarakë të marinës amerikane F/A-18 dhe raketave të lëshuara nga luftanijet amerikane dhe britanike.

Kjo që rebelët Houthi po bëjnë është diçka shumë e shtrenjtë dhe ata e dinë këtë.

Një dron shpërthyes bazë Houthi kushton pak më pak se 16,000 £, ndërsa një raketë Sea Viper e llojit të transportuar nga HMS Diamond kushton më shumë se 1 milion funte. Pastaj janë të gjitha karburantet dhe kostot e tjera të mbajtjes së flotiljes shumëkombëshe të anijeve luftarake të udhëhequra nga SHBA nën flamurin e Operacionit Prosperity Guardian.

“Është e qartë se Clearlyshtë se nuk është praktike për një kohë të gjatë, logjistikisht ose ekonomikisht,” thotë Royal Navy Rear Adm (Retd) John Gower, “për të luftuar një përzierje të raketave me kosto të mesme dhe me kosto të ulët dhe drone me raketa interceptorësh shumë të shtrenjtë të nivelit të lartë. ”

Rreziqet, gjithashtu, janë në rritje.

Oficerët më të vjetër të marinës amerikane nuk do ta kenë harruar poshtërimin e sulmit të al-Kaedës ndaj USS Cole në portin e Adenit në vitin 2000. Duke përdorur një skaf të thjeshtë të mbushur me eksplozivë, kamikazët e al-Kaedës e përplasën atë në anën e asaj luftanije miliarda dollarëshe, duke gjymtuar anijen dhe duke vrarë 17 marinarë amerikanë.

Mbrojtja në bord është përmirësuar që atëherë, por luftanijet perëndimore nuk janë të pathyeshme.

Irani, i cili armatos, stërvit dhe mbështet Houthi-t, është specializuar në doktrinën e “sulmeve të grumbulluara”, ku ata ose aleatët e tyre do të përpiqen të mposhtin mbrojtjen ajrore të armikut të tyre duke lëshuar njëkohësisht një numër të madh dronësh ose raketash.

Kjo është ajo që rusët kanë bërë në Ukrainë, me sukses të pjesshëm, duke përdorur dronët e furnizuar nga Irani së bashku me raketa më të sofistikuara.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?