Përjashtimi i deputetëve të PD-së, Boçi: Komisioni i Etikës ka thyer rregulloren

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këtë të martë u mbajt në Kuvend, mbledhja e Komisionit të Etikës dhe Rregullores ku u diskutua kërkesa e deputetëve të PS për të përjashtuar 8 ligjvënës demokratë nën argumentat se bllokuan foltoren.

Në një deklaratë poër mediat nënkryetari i PD-së Luçiano Boçi tha se urdhëri i përjashtimit është dhënë nga kryeministri Rama, dhe afati i përjashtimit 10 ditor është llogaritur të kapë dy seanca. Sipas tij Komisioni i Etikës ka thyer rregulloren pasi kërkesa e PS-së duhej të shqyrtohej brenda një afati 2 ditor.

“Zëri i deputetëve është zëri i qytetarëve dhe ëkrkon që këto mbledhje të mos transmetohen dhe të bëhen të mbyllura. Rregullorja e Kuvendit në nenin 35 e ka përcaktuar qartë që mbledhjet e komisioneve bëhen të hapura ndaj medias.

- Advertisement -

Kemi kërkuar që të respektohet etika dhe rregullorja nga Sekretariati i Etikës dhe Rregullores, pasi në rregullore është e shkruar e zeza në të bardhë, në momentin e dorëzimit të kërkesës për përjashtimin e deputetëve duhet të shqyrtohet brenda 48-orëve, gjë që nuk është respektuar”, tha Boçi.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Një dasmë e hatashme” mblodhi qytetarët e Elbasanit në teatrin Skampa

"Një dasmë e hatashme", me regji nga Kiço Londo dhe me trupën e njohur të aktorëve vjen për të pestën herë në skenën e...

401 qytetarë kërkuan ndihmë për ekstremistët e dhunshëm në Shqipëri

Ekstremizmi i dhunshëm dhe radikalizimi janë fenomene që me të cilat shoqëria shqiptare po përballet më shpesh. Gjatë një viti qindra qytetarë kanë denoncuar...

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para të mëngjesit, pasi...

TË FUNDIT

“Një dasmë e hatashme” mblodhi qytetarët e Elbasanit në teatrin Skampa

"Një dasmë e hatashme", me regji nga Kiço Londo dhe me trupën e njohur të aktorëve vjen për të pestën herë në skenën e...

401 qytetarë kërkuan ndihmë për ekstremistët e dhunshëm në Shqipëri

Ekstremizmi i dhunshëm dhe radikalizimi janë fenomene që me të cilat shoqëria shqiptare po përballet më shpesh. Gjatë një viti qindra qytetarë kanë denoncuar...

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para të mëngjesit, pasi...

U ndërtua 19 shekuj më parë, nis puna për zbulimin e Amfiteatrit të Durrësit

Një grup arkeologësh vendas dhe të huaj po punojnë për zbulimin e plotë të Amfiteatrit të Durrësit. Prej dy ditësh tashmë aty ka nisur puna...

Tregtia me Britaninë/ Blejmë makina, libra e sapunë. Shesim reçel, këpucë e alumin

Shqipëria ble rregullisht nga Britania e Madhe mish, mjete transporti, mobilie, aparate fotografike, makineri, pajisje elektrike, sapunë, libra dhe produkte kozmetike e ilaçe. Nga ana...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×