Përse shqiptarët bëjnë më pak fëmijë?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rënia e numrit të lindjeve në tre mujorin e tretë të 2022, me 19.6%, nxori edhe njëherë në pah, ndryshimin e familjes tradicionale.

Në Shqipëri, familjet e reja e reja po lindin gjithnjë e më pak fëmijë.

“Çiftet sot kanë tendecën të krijojnë një familje bërthamë, me pak anëtarë të shkëputen nga familja e tyre e madhe dhe e nisin shpesherë krijimin e familjes me borxhe dhe hapat e mëtejshëm mendohen më thellë, më gjatë dhe bëhen ato llogaritjet”, tha sociologia Marsida Simo.

- Advertisement -

Pandemia, kriza energjitike, rritja e çmimeve dhe pagat e njëtja, janë disa nga faktorët që shumë çifte nuk mendojnë të kenë më shumë se një fëmijë.

“Bëjnë ato llogaritjet që më mirë një fëmijë dhe ia plotësoj të gjitha sesa të bëj një fëmijë tjetër dhe t’i përgjysmojë, ka ende çifte që mendojnë 2 ose 3 fëmijë, por që të ardhurat e tyre janë më të larta. Koha është e limituar për të sjellë në jetë një fëmijë”, theksoi ajo.

Sociologët thonë se shumë shpejt do të zhduket familja tradiconale, për të pasur shumë fëmijë, e më pas fëmijët kujdesen për prindërit me vonë.

“Nuk ndodh sot me prindërit e rinj, nuk i shikojnë më sesi ata që do t’i mbajnë’ por si individë që kanë jetën e tyre”, sipas Simos.

Sipas të dhënave të INSTAT,  lindjet në 3-mujorin e tretë 2022 në Shqipëri lindën vetëm 6.172. Një shifër më e vogël se e njëjta periudhë e një viti më parë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×