English

Plani i Sunak kalon në Parlament, azilkërkuesit mund të deportohen në Ruandë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria e kryeministrit britanik Rishi Sunak fitoi shumicën e nevojshme për një projektligj për Ruandën që do të parashikonte deportimin e azilkërkuesve në këtë vend.

- Advertisement -

Deputetët votuan në favor të planit të Sunak – 320 deputetë ishin pro dhe 276 kundër – duke i dhënë atij, sipas Reuters, një fitore ndaj disa “kundërshtarëve” në faqen e tij konservatore.

Pas një takimi vendimtar 11-orësh, më shumë se 45 deputetë konservatorë, të cilët kundërshtuan propozimin, arritën në përfundimin se votimi kundër projektligjit së bashku me laburistët gjatë një viti zgjedhor mund të rrezikonte kolapsin e qeverisë.

Vetëm 11 palë të vijës së ashpër midis konservatorëve, duke përfshirë ish-sekretaren e Brendshme Suela Braverman dhe Robert Jenrick, një ish-ministër i imigracionit, votuan kundër projektligjit. Gjykata e Lartë e Britanisë vendosi më 15 nëntor se plani i qeverisë për të kthyer migrantët azilkërkues në Ruandë nuk është i ligjshëm.

Sunak tha më parë se plani i qeverisë për të kthyer emigrantët e paligjshëm dhe azilkërkuesit në Ruandë ishte “vendimtar” për zgjidhjen e krizës së emigrantëve në Britani.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×