“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të krijuara në veri të Kosovës. Ajo tha se kryeministri Kurti po pengon tani implementimin e marrëveshjes së Ohrit të cilën e ka firmosur vetë.

Ajo tha se edhe pse partia që ajo përfaqëson LDK ka qenë që në fillim kundër kësaj marrëveshje, kur merren obligime ndërkombëtare duhen zbatuar, ndërsa sipas saj Kurti nuk është duke e bërë këtë gjë.

“Ne duhet të dëshmojmë se jemi shtet që kur marrin obligime ndërkombëtare, ne u rrimë mbrapa dhe shkojmë me dinamikat në dialog dhe në koordinim me SHBA-në dhe BE-në dhe nëse merren obligime ndërkombëtare u duhet t’u shkojmë pas dhe të gjejmë zgjidhjet më të mira nga ky proces.

- Advertisement -

Ne kemi kërkuar që të gjenden zgjidhje më të mira, por marrëveshja e Ohrit ka treguar se kryeministri jonë ka qenë i paaftë për të adresuar kërkesat dhe për të arritur më të mirën nga ky proces”,-tha Jehona Lushaku nga PDK.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PDK-së sulmon Lajçak e Borrell: Heshtën para Kosovës!

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj tha në një intervistë për Euroneës Albania se Miroslav Lajçak dhe Joseph Borrell heshtën para Kosovës. Ai...

“Plani B i Serbisë”? Ramabaja: Pas Kosovës, tensione në Mal të Zi dhe Bosnjë

Analisti Sadri Ramabaja tha në një intervistë për Euronews Albania se qëllimi i Serbisë pas aneksimit të një pjese të veriut të Kosovës, ishte...

Bie nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven

Një turist slloven ka humbur jetën aksidentalisht në Shkodër. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 19:00, ku shtetasi slloven Slatko Pasaliq, 65 vjeç, banues...

TË FUNDIT

Deputeti i PDK-së sulmon Lajçak e Borrell: Heshtën para Kosovës!

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj tha në një intervistë për Euroneës Albania se Miroslav Lajçak dhe Joseph Borrell heshtën para Kosovës. Ai...

“Plani B i Serbisë”? Ramabaja: Pas Kosovës, tensione në Mal të Zi dhe Bosnjë

Analisti Sadri Ramabaja tha në një intervistë për Euronews Albania se qëllimi i Serbisë pas aneksimit të një pjese të veriut të Kosovës, ishte...

Bie nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven

Një turist slloven ka humbur jetën aksidentalisht në Shkodër. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 19:00, ku shtetasi slloven Slatko Pasaliq, 65 vjeç, banues...

Një film nga Beyonce, filmi i bazuar në turneun e saj botëror

Këngëtarja Beyonce ka njoftuar realizimin e një projekti kinematografik. Filmi do të sjellë prapaskenat e turneut të saj më të suksesshëm të titulluar Rilindja. Turneu...

Enver Hoxhaj sulmon Vuçiç: Ka biografi paramilitari!

Enver Hoxhaj, deputet i PDK dhe ish-ministër i Jashtëm i Kosovës tha në një intervistë për Euronews Albania se Aleksandër Vuçiç ka qenë i...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×