Policë në shkollat serbe, mbi 2 mijë agjentë do kujdesen për sigurinë pas masakrës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Serbia ka vendosur mbi 2 mijë agjentë policie në shkolla, për motive sigurie pas sulmit me armë zjarri të ditëve të fundit.

Nga e hëna, me përjashtim të shkollës ku javën e kaluar ndodhi incidenti, të gjithë nxënësit në Serbi po kthehen rregullisht në klasë.

Oficerët e policisë janë vendosur në të gjitha 1 mijë e 800 shkollat e vendit që prej orëve të para të mëngjesit, kur kanë hyrë në fuqi edhe masat e qeverisë.

- Advertisement -

Agjentët do të kenë për detyrë patrullimin përreth dhe brenda institucioneve arsimore.

Vendimi i qeverisë erdhi pasi një djalë 13-vjeçar hapi zjarr ndaj shokëve të klasës në një shkollë të Beogradit të mërkurën e 3 majit, duke vrarë 7 vajza, një djalë dhe një roje sigurie.

Një ditë më vonë, vendi u trondit sërish pasi një 20-vjeçar hapi zjarr në dy fshatra në Serbinë qendrore, duke vrarë 8 persona.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arrestimi i Gëzim Çelës në Kosovë, reagon ministri Balla

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar pas arrestimit në Kosovë të Gëzim Çëlës, i cili njihej edhe si “baroni” i Fushë Kuqes. Përmes një...

Kush është baroni i drogës, dalin fotot si ka ndryshuar Gëzim Çela

Gëzim Çela, i cili njihet si baroni i Fushë-Kuqes, është arrestuar në Kosovë. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të policisë së shtetit. Çela akuzohet për...

“Do t’u presim dy gishtat”-Budina: Kërcënimi që na bënë në protestat e dhjetorit ’90

Rezgjizori Edmond Budina është shprehur se Ramiz Alia i ka kërcënuar iniciatorët për pluralizëm politik e demokraci në atë kohë, dukë thënë se “do...

TË FUNDIT

Arrestimi i Gëzim Çelës në Kosovë, reagon ministri Balla

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar pas arrestimit në Kosovë të Gëzim Çëlës, i cili njihej edhe si “baroni” i Fushë Kuqes. Përmes një...

Kush është baroni i drogës, dalin fotot si ka ndryshuar Gëzim Çela

Gëzim Çela, i cili njihet si baroni i Fushë-Kuqes, është arrestuar në Kosovë. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të policisë së shtetit. Çela akuzohet për...

“Do t’u presim dy gishtat”-Budina: Kërcënimi që na bënë në protestat e dhjetorit ’90

Rezgjizori Edmond Budina është shprehur se Ramiz Alia i ka kërcënuar iniciatorët për pluralizëm politik e demokraci në atë kohë, dukë thënë se “do...

Shfaqja “7 minuta”, drama që bëri bashkë 11 aktore të jashtëzakonshme

Njëmbëdhjetë gra në mëshirën e frikës së humbjes së punës, detyrohen të bëjnë një përpjekje heroike arsyetimi për të mos iu nënshtruar ligjit të...

“S’kishe ç’të haje”, rrëfimi i Mulaj: Katastrofa që çoi në lëvizjen studentore

Vladimir Mulaj, avokat dhe ish-student i Dhjetorit të vitit 90’ tregoi në një intervistë për Euronews Albania më shumë rreth katastrofës që çoi në...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×