Polonia shkurton mbështetjen për ukrainasit që qëndrojnë atje

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Polonia ka shkurtuar mbështetjen për ukrainasit që qëndrojnë atje.

Nëse një refugjat ukrainas jeton në ambiente akomodimi kolektiv për më shumë se 120 ditë do të  duhet të mbulojë 50% të kostos së akomodimit dhe vakteve, ose mbi 9 euro në ditë.

Ky rregull ka hyrë në fuqi prej datës 1 mars. Ndërkaq, nga 1 maj, refugjatët, qëndrimi i të cilëve tejkalon 180 ditë, do të mbulojë 75% të këtyre kostove, ose mbi 13 euro në ditë.

- Advertisement -

Rregullat e reja nuk zbatohen për fëmijët deri në moshën 18 vjeç, personat me aftësi të kufizuara, njerëzit në moshën e pensionit, gratë shtatzëna dhe ata që sjellin fëmijë deri në moshën e një.

Gjithashtu, nënat ose kujdestarët e tjerë që kujdesen për tre ose më shumë fëmijë të vegjël vetëm në Poloni nuk kanë pse të paguajnë tarifa.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

TË FUNDIT

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

“Pranuan bashkëpunimin me Metën, jo me ne”, Pampuri: E çuan PD-në në katastrofë

Deputetja e Partisë Demokratike Orjola Pampuri tha për Euronews Albania se grupimi i Rithemelimit, e çoi Partinë Demokratike drejt katastrofës, pasi sipas saj rezultatet...

Aksident i rëndë në Itali, bie në humnerë autobusi me fëmijë

Një autobus është përfshirë në një aksident dhe ka dalë nga rruga në provincën Massa Carrara, në lokalitetin Tecchia Rossa, midis Pontremolit dhe Zerit. Mediat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×