Porti i ri i Durrësit, Balluku: Aktiviteti portual s’do ndërpritet gjatë punimeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëvendës kryeministrja, njëherësh ministrja e Infrastukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku deklaraoi se aktiviteti portual nuk do të ndërpritet në Durrës gjatë fazave të punimit për portin e ri turistik.

Në një deklaratë për mediat, Balluku u shpreh se aksionet shtetërore nuk do të ndryshojnë, edhe nëse kompania private do të shtojë kapitalin ndër vite.

“Pjesëmarrja shtetërore propozohet në nivele të tilla, të cilat nuk shuajnë ose reduktojnë ndjeshëm riskun operacional në ngarkim të investitorit. Pavarësisht veprimeve të aksionerit privat, pra, pavarësisht se ai mund të shtojë kapitalin ndër vite, në bazë të kësaj marrëveshjeje, kuota e aksionerit shtetëror nuk do të cënohet.

- Advertisement -

Bregdeti, deti përkatës dhe brigjet mbeten prona shtetërore të patjetërsueshme te privati edhe pasi të zhvillohen. Pronat private dhe publike të zonës do të pësojnë rritje vlere të konsiderueshme dhe aktiviteti i portit nuk do të ndërpritet dhe as nuk do të pengohet gjatë fazave të projektit”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...

TË FUNDIT

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. Galter i bëri deklaratat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×