Pranohet gjykimi i shkurtuar për 16 nga 19 të akuzuarit e inceneratorit të Fierit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka pranuar gjykimin e shkurtuar për 16 nga 19 të pandehurit e inceneratorit të Fierit.

Gjykimi i shkurtuar është pranuar dhe për ish-ministrin Lefter Koka, ish-deputetin Alqi Bllako, biznesmentin Klodian Zoto, zyrtarët dhe ish-zyrtarët e tjerë të dyshuar për korrupsion, shpërdorim detyre dhe pastrim parash.

Çështja është veçuar për 3 të pandehurit, Etleva Kondi, Arenc Murtezani dhe Guzeppe Ceffalione, të cilët do gjykohen me gjykim të zakonshëm. Seanca e radhës, ku prokuroria pritet të japë edhe pretencën do mbahet më datë 12 qershor ora 10:00. Më herët, SPAK ka rrëzuar kërkesën e bërë nga të pandehurit Arben Dervishaj dhe Regan Merdani, për shpalljen e çështjes së tyre si moskompetencë e këtij organi të drejtësisë. Këta të fundit për shkak të klasifikimit të veprave penale gjatë seancës paraprake, pretendojnë se këto vepra penale nuk janë kompetencë e SPAK.

- Advertisement -

Ata kërkuan shpalljen e moskompetencës dhe kalimin e akteve për zhvillimin e procesit zgjedhor në Gjykatën e Rrethit gjyqësor Tiranë të Juridiksionit të Përgjithshëm. Nga ana tjetër, mësohet se nuk u pranua kërkesa e një banke të nivelit për të qenë palë në proces. U rrëzua gjithashtu kërkesa për shpalljen e akteve të pavlefshme dhe veçimi i tyre nga i pandehuri Arenc Myrtezani. Dy javë më parë Prokuroria e Posaçme dha edhe pretencën për inceneratorin e Elbasanit. SPAK kërkoi 52 vite burg për 9 të pandehurit.  10 vite burg u kërkua për ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka, i arrestuar për aferën  e inceneratorit të Elbasanit. Të njëjtin dënim SPAK kërkoi edhe për administratorët Klodian Zoto e Mirel Mërtiri dhe Nëse gjenden fajtorë do të vuajnë dënimin me 6 vite e 8 muaj burg për shkak se ndaj tyre është aplikuar  gjykimi i shkurtuar. Koka akuzohet për “Shpërdorim detyre”, “Korrupsion i zyrtarëve të lartë shtetërorë” e “Pastrim parash”.

Ndërsa për administratoren tjetër Stela Gugallja  prokuroria kërkoi dënimin përfundimtar me 4 vite e 8 muaj. Ajo  është ende në kërkim bashkë me Mërtirin e Zoton. Ndërsa për ish-sekretarin e Ministrisë së Mjedisit  Alqi Bllako, SPAK i kërkoi gjykatës dënimin me 4 vite burg me akuzën e shpërdorimit të detyrës dhe në fund dënimin  me 2 vite e  8 muaj burgim.  Edhe për anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave, Serafin Papa, Bardhyl Çabiri e Jonida Zeqo u kërkua dënimi me 4 vite burg dhe nëse gjenden fajtor dënimin me 2 vite e 8 muaj heqje lirie.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zjarri në azilin në Fier, gazetari: Vetëm 2 apo 3 familjarë erdhën për të moshuarit

Korrespodenti i Euronews në Fier, Mariglen Bita, është shprehur se vetëm 2-3 të moshuarve u erdhën familjarët për rënies së zjarrit në azil. Komentet Bita...

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

TË FUNDIT

Zjarri në azilin në Fier, gazetari: Vetëm 2 apo 3 familjarë erdhën për të moshuarit

Korrespodenti i Euronews në Fier, Mariglen Bita, është shprehur se vetëm 2-3 të moshuarve u erdhën familjarët për rënies së zjarrit në azil. Komentet Bita...

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×