Presidenti i Pakistanit refuzoi të nënshkruajë dy ligje për sigurinë kombëtare 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Pakistanit Arif Alvi tha se ai refuzoi të nënshkruante dy projektligje që do t’u jepnin autoriteteve më shumë kompetenca për të ndjekur penalisht njerëzit për krime kundër shtetit dhe ushtrisë, të cilat Departamenti i Drejtësisë i ka konsideruar jokushtetuese.

Ligjet tashmë janë miratuar nga të dy dhomat e parlamentit të Pakistanit, megjithatë, Alvi është anëtar i partisë Tehrek-e-Insaf (PTI) të ish-kryeministrit Imran Khan, e cila kundërshton qeverinë e koalicionit që miratoi dy ligjet, raportoi Reuters.

Alvi tha se i kërkoi stafit të tij që t’i kthente ligjvënësit projektligjet e panënshkruara brenda afatit, në mënyrë që ato të mos bëhen ekzekutive.

- Advertisement -

“Megjithatë, sot mësova se stafi im shkoi kundër vullnetit dhe urdhrit tim”, tha ai.

Ministria e Drejtësisë tha se vendimi i presidentit shkakton “shqetësim serioz”.

Presidenti ka dy opsione: ose të pajtohet, ose t’i dërgojë ligjet në Kuvend me vërejtje konkrete, thuhet në deklaratën e Ministrisë, e cila shton se presidenti nuk ka përmbushur asnjërën nga dy opsionet.

Një mënyrë e tillë e veprimit është në kundërshtim me frymën e Kushtetutës, thuhet në njoftim.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deklarata e David Wisner për Berishën, Qafoku: Do ketë ndëshkime të tjera…

I ngarkuari me punë i Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, ka zgjedhur Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit për të dhënë disa mesazhe të...

“Burg me 5 yje”- Avokati: Ku po mbahet Naim Murseli, çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

Avokati Tomë Gashi ishte i ftuar këtë të hënë në Euronews Albania, ku hodhi dritë mbi petendimet e qarkulluara në media se ka pasur...

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

TË FUNDIT

Deklarata e David Wisner për Berishën, Qafoku: Do ketë ndëshkime të tjera…

I ngarkuari me punë i Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, ka zgjedhur Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit për të dhënë disa mesazhe të...

“Burg me 5 yje”- Avokati: Ku po mbahet Naim Murseli, çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

Avokati Tomë Gashi ishte i ftuar këtë të hënë në Euronews Albania, ku hodhi dritë mbi petendimet e qarkulluara në media se ka pasur...

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

Dyshohet se fshehu pasurinë, dërgohet në gjykatë dosja për ish-prokurorin e njohur

Prokuroria e Durrësit ka përfunduar hetimet në lidhje me ish-prokurorin Petrit Fusha. Fusha akuzohet për deklarim të rremë të pasurisë. Dosja në ngarkim të tij...

Irani akuzon diplomatin suedez të BE-së për komplot me Izraelin

Gjyqësori i Iranit ka akuzuar suedezin Johan Floderus, një diplomat i Bashkimit Evropian (BE) i ndaluar në Iran për më shumë se 600 ditë,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×