English

Presidenti iranian Raisi nderohet në OKB, SHBA bojkoton ceremoninë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti iranian Ebrahim Raisi, i cili vdiq në një aksident me helikopter më 19 maj, u nderua sot në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, me Shtetet e Bashkuara që bojkotuan ceremoninë për shkak të përfshirjes së tij të dyshuar në “shkelje të shumta, të tmerrshme të të drejtave të njeriut”.

- Advertisement -

“Raisi ka qenë i përfshirë në shkelje të shumta, të tmerrshme të të drejtave të njeriut, duke përfshirë vrasjet jashtëgjyqësore në vitin 1988. Disa nga shkeljet më të rënda të të drejtave të njeriut ndodhën gjatë mandatit të tij”, tha Nate Evans, një zëdhënës i misionit të SHBA në OKB dhe tha OKB. duhet të qëndrojë pranë popullit të Iranit.

Gjatë homazhit 50-minutësh për Raisin, fjalime u mbajtën nga përfaqësues të vendeve dhe grupeve të ndryshme rajonale, raporton Reuters.

“Kombet e Bashkuara qëndrojnë në solidaritet me iranianët në kërkimin e tyre për paqe, zhvillim dhe liri themelore”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Misioni i Iranit në Nju Jork nuk pranoi të komentojë mbi bojkotin e SHBA-së, por ambasadori Amir Saeed Iravani komentoi se Raisi dhe Ministri i Jashtëm Hossein Amir Abdollahian, i cili gjithashtu u vra në rrëzimin e helikopterit, ishin “një simbol i shpresës, qëndrueshmërisë dhe fuqisë së qëndrueshme të qeverisja e mirë dhe diplomacia”.

“Ne mbetemi të përkushtuar për ruajtjen e parimeve të paqes, sigurisë, drejtësisë dhe multilateralizmit që ata i mbështetën pa u lodhur”, tha Iravani.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?