Problem përdorimi i alkoolit e duhanit, eksperti: Duhen ligje të reja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shëndetësia shqiptare ka vënë si objektiv uljen me 10% të përdorimit të alkoolit dhe 20% konsumin e duhanit në popullatën shqiptare deri në 2030.

Por eksperti i këtyre çështjeve, njëherazi dhe hartues i ligjeve të alkoolit dhe duhanit në vendin tonë Roland Shuperka në një intervistë për Euronews Albania, thotë se kjo është e pamundur pa ndryshuar ligjet, që nuk funksionojnë më.

15% janë ato që përdorin alkool tej normave të lejuara dhe 5% janë ato që pinë mbi normalen, dhe këta janë kandidat që të zbresin në atë grupin 1% që janë të alkoolizuar.

- Advertisement -

Edhe më alarmante është situata kur flitet për cigaret elektronike apo pafet.

“Nëse ju do të takoni drejtor të ndryshëm të shkollave do shihni që çdo mësues kujdestar, çdo drejtor shkolle kanë mbledhur nga këto pipa një numër të konsiderueshëm, që ua heqin  nxënësve që I përdorin gjatë pushimit nëpër tualetet e shkollës,” – tha Shuperka.

Nisur nga situata alarmante dhe në zbatim të rekomandimeve të OBSH-së, Ministria e Shëndetësisë ka hartuar strategjinë për reduktimin me 20% të prevalencës së përdorimit të duhanit dhe  10% përdorimin e dëmshëm të alkoolit deri në vitin 2030,  por për ekspertin Shuperka, asgjë nuk do të arrihet pa ndryshuar fillimisht ligjet, të cilat janë tejet të vjetruar dhe të papërshtatura me kohën.

Eksperti rekomandon se për të mbajtur fëmijët larg duhanpirjes duhet nisur me edukimin e tyre dhe përfshirjen në kurrikula mbi dëmet e alkoolit dhe duhanit që në kopshte.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...

BBC: Kukësi, qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel

Lush Alida Ismailaj po ndihmonte një gazetare franceze të kalonte kufirin nga Shqipëria në Kosovë, kur një bombë shpërtheu aty pranë, duke spërkatur copëza...

TË FUNDIT

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...

BBC: Kukësi, qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel

Lush Alida Ismailaj po ndihmonte një gazetare franceze të kalonte kufirin nga Shqipëria në Kosovë, kur një bombë shpërtheu aty pranë, duke spërkatur copëza...

Vjosa Osmani mbërrin në Katar, merr pjesë në Forumin e Dohas

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për vizitë zyrtare në Doha të Katarit. Bëhet e ditur se Osmani nesër do të marrë pjesë në...

“Bashkëpunëtorë të Izraelit”, Rusia akuzon SHBA-në pas vetos kundër rezolutës së OKB

Rusia akuzon Shtetet e Bashkuara si “bashkëpunëtore në masakrën brutale të Izraelit” pas vetos së saj të premten ndaj një rezolute të Këshillit të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×