Toksikologia: Pas vitit 2020, asnjë pikë alkool nuk konsiderohet i shëndetshëm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Toksikologia Suela Xhufi thotë se pas vitit 2020, asnjë gram alkool nuk konsiderohet i shëndetshëm.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Xhufi nënvizoi se nëse për 5 vjet, femrat kosnumojnë 30 gr alkool në ditë dhe meshkujt 50 gr në ditë, shfaqet sëmundja e cirrozës hepatike, e cila dëmton mëlçinë.

“Pas 2020-s, u vendos që asnjë edhe një gram alkool, nuk mund të quhet më i shëndetshëm, siç është quajtur më parë. Nëse do i referohemi sasisë ose dëmtimit që jep konsumimi për 5 vjet, 30 gr tek femrat në ditë dhe 50 gr për meshkujt, çon drejt cirrozës hepatike, që është një nga sëmundjet klinike më të rënda, nëse do flasim për shëndetin e një individi”, theksoi ajo.

- Advertisement -

Ata që jetojnë në Kanada duhet të kufizojnë veten në vetëm dy pije në javë  dhe në mënyrë ideale të reduktojnë alkoolin krejtësisht.

Ky vendim i qeverisë ka nxitur debate intensive mbi rrezikun kundrejt kënaqësisë në një vend ku shumica dërrmuese e të rriturve konsumojnë rregullisht alkool.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×