Shqiptarja nga Kanadaja: Vetëm 2 gota alkool në javë është shokuese për ne

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqiptarja e cila jeton në Kanada, Klejda Hila thotë se njerëzit në këtë shtet janë shokuar me vendimin e fundit të qeverisë, sipas së cilës duhet të konsumohet vetëm dy pije alkoolike në javë.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Hila u shpreh se në Kanada rregullat zbatohen sa i takon shëndetit, por në këtë rast do të jetë e vështirë, pasi alkolli preferohet shumë.

“Këtu njerëzit, në fakt i zbatojnë rregullat, janë shumë të kujdesshëm sa i përket shëndetit. Por e vetmja gjë që ti nuk mund t’ua heqësh është alkooli. Njerëzit këtu e shijojnë shumë, është në çdo vend.

- Advertisement -

Nuk besoj se do të ndiqet aq shumë, por mendoj që njerëzit që kanë probleme shëndetësore ndoshta do e ndjekin. Është pak shokuese për ne”, theksoi ajo.

Ata që jetojnë në Kanada duhet të kufizojnë veten në vetëm dy pije në javë dhe në mënyrë ideale të reduktojnë alkoolin krejtësisht.

Ky vendim i qeverisë ka nxitur debate intensive mbi rrezikun kundrejt kënaqësisë në një vend ku shumica dërrmuese e të rriturve konsumojnë rregullisht alkool.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×