Problemet e rinisë shqiptare| Shfaqja “Duro” mbush teatrin e Korçës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dy artistë të rinj korçarë kanë sjellë në skenën e teatrit të Korçës, një shfaqje dialog ku nxjerrin në pah problemet e përditshme të rinisë shqiptare. Drama e titulluar “Duro” trajtonte më shumë veset e të rinjve, mungesën e vetëbesimit dhe frika nga paragjykimet.

Aktorët që performuan në skenë, tregojnë më me detaje mesazhin që donin të përcillnin përmes kësaj shfaqje.

“Kjo ndërthurje erdhi në fakt sepse në shfaqje ishim një person dhe ishin dy anët e karakterit të një personi, ku gjithmonë e kundërshtojnë njëra tjetrën e përsëri njëra tjetrën në thelbin e tyre, ishte kontrast i madh, kur kundërshtonim njeri tjetrin dhe kur kalonim në intimitet e kundërshtonim veten dhe sillte një dramë të brendshme të personazhit të riut,” – u shpreh Ergis Dervishi.

- Advertisement -

” ne u përpoqëm të sillnim realitetin që çdo i ri sot kalon. Lojë e fortë aktoriale, mesazh i fortë për të rinjtë por me mire kështu sesa të përpiqemi të themi se kjo është e bukur, me mire te përballemi me realitetin e të përpiqemi ta ndryshojmë atë. Mesazhi i shfaqjes ishte shumë i qartë, një njeri me dy anët e tii, njëra i thotë duhet ta besh, tjetra jo, njëra ndalo njëra mos ndalo. Zgjedhja e këtij njeriu ngelet ne dorën e çdonjërit prej nesh, ne vet e kemi në dorë çfarë rruge do zgjedhim dhe sesi do e përcaktojmë fati e jetës sonë,” – tha Renato Tahip.

Shfaqja në teatrin “Andon Zako Çajupi” është mirëpritur nga publiku artdashës korçar, ku shumica prej tyre këtë herë ishin të rinj, për shkak edhe të tematikës që vepra përmbante.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×