Policia largon me forcë protestuesit para Kryeministrisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia ka ndërhyrë për të shpërndarë protestuesit që vazhdojnë të qëndrojnë para kryeministrisë.

Protestuesit kishin paralajmëruar se do të qëndronin aty deri në 24 orë.

Duke formuar kordon me njëri-tjetrin, policia me forcë i ka kaluar të pranishmit, ndërsa protestuesit thirrnin poshtë diktatura.

- Advertisement -

Protestuesit e kundërshtuan këtë veprim me pretendimin se po u mohet një e drejtë.

Policia nga ana e saj, e justifikoi ndërhyrjen duke thënë se leja për protestë ishte deri në orën 17:00.

Pas konfrontimit me policinë, grupi i protestuesve është zhvendosur pranë Kryesisë së Kuvendit dhe forcat e rendit nuk po i lejojnë që të bllokojnë bulevardin.

Këtë të shtunë u mbajt protesta e tetë e qytetarëve shqiptarë kundër rritjes së çmimeve.

Sot është lajmëruar qëndrimi 24 orë në protestë, ndërsa qytetarët e pranishëm dëshmuan për Euronews Albania se do të shohin ecurinë dhe nga kjo do të varet rezistenca.

Përveç pankartave, një pjesë e qytetarëve u panë me flamurin e Ukrainës në dorë. Sipas tyre kjo ishte një përgjigje ndaj “arrogancës së kryeministrit”. Ata thanë se sensibilizimi me luftën që po zhvillohet atje, nuk do të thotë që mos të ngrihen për të drejtat e tyre.

Protesta nisi nga sheshi “Skënderbej” ku qytetarët u mblodhën për të marshuar më pas drejt kryeministrisë dhe për të bërë aty gjithë thirrjet e tyre.

Para nisjes së protestës, policia ka marrë masa. Ajo është vendosur në zona të ndryshme për të monitoruar dhe mbajtur në kontroll situatën. Deri tani nuk ka pasur incidente në protesta, përveç disa të shoqëruarve.

Ndërkohë kryeministri Rama, ka ironizuar vazhdimisht këto protesta, që sipas tij janë prej disa njerëzve që duan të bëjnë rrëmujë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

TË FUNDIT

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sveçla publikon pamjet e supervilës së Radoiçiç: Pablo Escobar, jo luftëtar lirie

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka publikuar pamje nga brenda vilës superluksoze të Milan Rodoiçiç, që u kontrollua nga policia e Kosovës...

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×