Protesta kundër qeverisë proruse të Gjeorgjisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mijëra mbështetës të opozitës u mblodhën jashtë parlamentit gjeorgjian në Tbilisi mes kritikave në rritje ndaj qeverisë  e cila akuzohet se ka një sjellje proruse dhe shumë autoritare.

Protesta u mbajt nga  grupi kryesor i opozitës, ‘Lëvizja e Bashkuar Kombëtare’, e themeluar nga ish-presidenti i burgosur Mikheil Saakashvili.

Protestuesit  valëvitën flamujt e Gjeorgjisë, Ukrainës dhe Bashkimit Evropian. Ata po kërkojnë “lirimin e të burgosurve politikë dhe zbatimin e reformave” të kërkuara nga BE për t’i dhënë statusin e kandidatit Gjeorgjisë.

- Advertisement -

Qeveria e partisë në pushtet ‘Ëndrra Gjeorgjiane’ akuzohet për burgosje të kundërshtarëve, heshtje të mediave të pavarura dhe bashkëpunim të fshehtë me Kremlinin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...

Voton kandidati i “Bashkë Fitojmë” për Kukësin: Do raportojmë çdo parregullsi

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

TË FUNDIT

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...

Voton kandidati i “Bashkë Fitojmë” për Kukësin: Do raportojmë çdo parregullsi

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Hasani: Akt kriminal që kërcënon rajonin, jemi krah Kosovës

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh”, reagon familja e policit të vrarë në Veri

Familjarët e policit të vrarë kanë thënë se Afrim Bunjaku është zyrtari policor që është vrarë të dielën në veri të Kosovës. Familjarët kanë thënë...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×