Vijojnë protestat në Francë për ligjin e reformës së pensioneve 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Franca u përball me një raund të ri protestash dhe grevash në të gjithë vendin sot, pas një takimi të dështuar midis kryeministres franceze Elisabeth Bourne dhe sindikatave mbi një projekt-ligj për reformën e pensioneve që do të rriste moshën e daljes në pension nga 62 në 64 vjeç.

Demonstruesit filluan një marshim në Paris dhe policia përdori gaz lotsjellës dy herë në një protestë në Lion dhe një herë në Nante, sipas reporterëve të BFMTV.

Sindikatat që bënë thirrje për tubime presin qindra mijëra pjesëmarrës në protestat e sotme.

- Advertisement -

Biseda e Bourne me sindikatat zgjati një orë dje dhe nuk solli zgjidhjen e dëshiruar, raportoi Reuters.

Sindikatat deklaruan se e vetmja rrugëdalje nga kriza është tërheqja e ligjit, të cilin presidenti i qeverisë franceze e kundërshtoi me vendosmëri.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...

TË FUNDIT

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...

1 pikë në 5 javë kampionat, Tottenham dështon në derbi

Një nisje sezoni perfekte, por dalëngadalë Tottenham i Postecoglu ka lëshuar terren duke zbritur me 5 pozicione në tabelë. Vetëm 1 pikë në 5...

“Bisedova me Mira Muratin”- Rama: Përafrimi i legjislacionit me BE bëhet me ChatGPT

Kryeministri Edi Rama tregoi gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se si legjislacioni me BE do të bëhet në sajë të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×