Protesta në Mal të Zi, kundërshtohet ligji që kufizon kompetencat e kreut të shtetit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia malazeze u përplas me protestuesit që u mblodhën në Podgoricë pasi qeveria miratoi një ligj të diskutueshëm që kufizon kompetencat e presidentit.

Parlamenti po ashtu dështoi në emërimin e gjyqtarëve në gjykatën kushtetuese duke e lënë vendin pa një gjykatë të tillë.

Policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit, të cilët  e përshkruajnë veten patriotë dhe mbështesin e partinë e Presidentit Milo Gjukanoviç dhe aleatëve e saj.

- Advertisement -

Protestuesit, të cilët thonë se ligji i ri është antikushtetues dhe përbën një grusht shteti, brohoritën “Tradhti’. Mes tyre kishte edhe thirrje kundër nismë se Ballkanit të hapur.

Gjatë protestës u sulmua me gurë godina e Parlamentit. Një pjesë e protestuesve tentuan të hyj në godinë dhe thyen xhamat e objektit.

Shteti Ballkanik mbetet  në ngërç politik prej muajsh, që kur qeveria e kryeministrit Dritan Abazoviç nuk arriti t’i mbijetojë një mocioni mosbesimi në parlament.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A do ekstradohet Radoiçiç në Kosovë? Shpjegon juristi Spahiu

“Mendoj që ishin minuta të humbura kot në debatin nëse do të ekstradohet apo jo Radoiçiç në Kosovë. Radoiçiç nuk ka as zero shanse,...

Opozita serbe i del në krah Kosovës, akuza të forta për Vuçiç

Politikani serb, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se sulmi i 24 shtatorit në veri të Kosovës ishte një...

Aksident i rëndë në Itali, autobusi bie nga mbikalimi, të paktën 21 të vdekur

Një aksident i rëndë automobilistik është shënuar mbrëmjen e së hënës në Mestre, një provincë e Venezia në Itali. Një autobus me pasagjerë doli nga...

TË FUNDIT

A do ekstradohet Radoiçiç në Kosovë? Shpjegon juristi Spahiu

“Mendoj që ishin minuta të humbura kot në debatin nëse do të ekstradohet apo jo Radoiçiç në Kosovë. Radoiçiç nuk ka as zero shanse,...

Opozita serbe i del në krah Kosovës, akuza të forta për Vuçiç

Politikani serb, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se sulmi i 24 shtatorit në veri të Kosovës ishte një...

Aksident i rëndë në Itali, autobusi bie nga mbikalimi, të paktën 21 të vdekur

Një aksident i rëndë automobilistik është shënuar mbrëmjen e së hënës në Mestre, një provincë e Venezia në Itali. Një autobus me pasagjerë doli nga...

Shtëpia e Bardhë: Serbia ka nisur tërheqjen e trupave nga kufiri me Kosovën

Serbia ka filluar t’i tërheqë trupat ushtarake përgjatë kufirit me Kosovën, tha të martën zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Kirby. “Qëkur...

Politikani serb zbulon bisedën sekrete me Kurtin: Plani i Vuçiç Veriun

Politikani serb, Nikola Sanduloviç, një nga liderët e opozitës në Serbi tha në një intervistë për emisionin Now në Euronews Albania se pas sulmit...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×