Provat si Kina dhe Rusia ndajnë taktika mbi kontrollin e internetit, censurën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vite përpara se udhëheqësi kinez Xi Jinping dhe presidenti rus Vladimir Putin të shpallnin një partneritet “pa kufij” dhe Kremlini të niste një fushatë të gjerë censurimi pas pushtimit të plotë të Ukrainës, Pekini dhe Moska ndanin metoda dhe taktika për të monitoruar kontrollin e internetit.

Ky bashkëpunim në rritje midis dy vendeve tregohet në dokumentet dhe regjistrimet nga takimet me dyer të mbyllura në 2017 dhe 2019 midis zyrtarëve nga Administrata e Hapësirës Kibernetike të Kinës (CAC), rregullatori kryesor i saj i internetit dhe Roskomnadzor, agjencia qeveritare e ngarkuar me policimin e internetit të Rusisë.

Njësia Hetuese Ruse e Radios Evropa e Lirë (e njohur si Systema) ka publikuar dokumente dhe skedarë nga takimet nga një burim që kishte akses te materialet.

- Advertisement -

Pekini dhe Moska kanë thelluar lidhjet e tyre gjatë dekadës së fundit dhe kontrolli i rrjedhës së informacionit në internet ka qenë një pikë qendrore e këtij bashkëpunimi që nga udhëtimi i parë i Xi në Rusi si lider në vitin 2013. Gjatë viteve që pasuan, ai bashkëpunim u zgjerua përmes një sërë marrëveshjesh dhe takime të nivelit të lartë në Kinë dhe Rusi midis zyrtarëve të lartë të nxitur nga një vizion i përbashkët për një internet të kontrolluar.

Presidenti Vladimir Putin (djathtas) dhe homologu i tij kinez, Xi Jinping, në Moskë në mars 2013 gjatë udhëtimit të parë jashtë vendit të Xi si udhëheqës.

Dosjet japin një vështrim nga prapaskenat e disa prej atyre diskutimeve — përmbajtja e të cilave nuk është raportuar më parë — dhe ofrojnë një dritare në nivelin praktik të bashkëpunimit që po zhvillohet midis Kinës dhe Rusisë kur bëhet fjalë për monitorimin dhe kufizimin e internetit.

Mes këtyre diskutimeve, të cilat janë kataloguar përmes shënimeve të takimit, regjistrimeve audio, shkëmbimeve të shkruara dhe e-maileve që janë verifikuar nga Radio Evropa e Lirë, zyrtarët rusë shihen duke kërkuar këshilla dhe njohuri praktike nga homologët e tyre kinezë për një një sërë temash, duke përfshirë mënyrën e prishjes së mjeteve të anashkalimit si VPN dhe Tor. Ata po kërkojnë gjithashtu mënyra për të goditur trafikun e koduar të internetit, si dhe kërkojnë këshilla nga përvoja e Kinës në rregullimin e platformave të mesazheve.

Nga ana tjetër, zyrtarët kinezë kërkuan ekspertizë ruse për rregullimin e mediave dhe trajtimin e mospajtimeve popullore.

Në një shkëmbim të vitit 2019, zyrtarët nga CAC i bënë gjithashtu kërkesa Roskomnadzor për të bllokuar një sërë lidhjesh të lidhura me Kinën me artikujt dhe intervistat e lajmeve që ata i kishin konsideruar si “të një natyre të rrezikshme dhe të dëmshme për interesin publik”.

Në një rast tjetër në korrik 2017, Aleksandr Zharov, i cili shërbeu si kreu i Roskomnadzor deri në vitin 2020, i kërkon një delegacioni kinez të kryesuar nga Ren Xianling, në atë kohë zëvendësministër i CAC, të ndihmojë në organizimin e një vizite për specialistët rusë në Kinë, ku ata mund të studiojnë operacionet e Projektit të “Mburojës së Artë” — sistemi gjithëpërfshirës i censurës dhe mbikëqyrjes së internetit që ndihmon në krijimin e asaj që njihet në gjuhën e folur si “Firewall i Madh i Kinës”.

Një delegacion rus i kryesuar nga kreu i atëhershëm i Roskomnadzor Aleksandr Zharov takohet me një delegacion kinez të udhëhequr nga Ren Xianling, atëherë zëvendësministër i Administratës së Hapësirës Kibernetike të Kinës, më 4 korrik 2017.

Rezultati i asaj vizite nuk është përshkruar në dosjet e marra nga Radio Evropa e Lirë dhe Roskomnadzor dhe Ministria e Jashtme kineze nuk iu përgjigjën pyetjeve në lidhje me përmbajtjen e materialit.

Një periudhë vendimtare

Megjithëse nuk është përfundimtare, kjo kërkesë thekson se si Rusia ka kërkuar të imitojë Kinën në ushtrimin e kontrollit mbi popullin e saj në epokën e mediave sociale, thotë Andrei Soldatov, një gazetar investigativ rus dhe bashkëautor i Red Web.

“2017 ishte një kohë vendimtare që vendosi drejt cilit drejtim do ta shkonte interneti rus”, tha Soldatov për Radion Evropa e Lirë. “Ishte kjo periudhë kur Rusia po shikonte se si të ndërtonte sistemin e sofistikuar që ka tani dhe duket sikur rusët mësuan se si ta bënin këtë nga kinezët.”

Për vite me radhë, qeveria ruse ka vendosur infrastrukturën teknologjike dhe ligjore për të mbytur lirinë e fjalës në internet. Shumë nga këto masa kanë ngecur në praktikë, duke përfshirë një përpjekje të ngathët për të ndaluar aplikacionin e mesazheve Telegram në vitin 2018, ndërsa mjete të tjera si VPN dhe Tor gjithashtu iu shmangën kryesisht censurës ruse.

Por në vitin 2019, këto përpjekje arritën një kulm kur hyri në fuqi një ligj i diskutueshëm për “Internetin sovran” që i lejoi Moskës të forcojë kontrollin mbi internetin e vendit duke kursyer trafikun e internetit përmes infrastrukturës së kontrolluar nga shteti dhe duke krijuar një sistem kombëtar të emrave të domeneve.

Ndërsa shumë nga masat e Rusisë janë ende shumë larg nga ato brenda Kinës, ato kanë vazhduar të jenë më të avancuara teknologjikisht dhe kufizuese, një proces që është përshpejtuar që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022.

Pas dyerve të mbyllura

Takimi i parë me dyer të mbyllura nga i cili mori të dhënat RFE/RL është më 4 korrik 2017, në Moskë, ku një delegacion rus i udhëhequr nga Zharov u takua me një grup kinez të udhëhequr nga Ren. Aleksandr Smirnov — kreu i departamentit të marrëdhënieve publike të Kremlinit, i cili mbikëqyr politikën e informacionit në emër të presidentit — e ftoi Zharov në një forum mediatik ruso-kinez që u zhvillua në lidhje me një vizitë zyrtare të Xi.

Përveç pjesëmarrjes në pjesën zyrtare të ngjarjes, Smirnov i tha shefit të Roskomnadzor në një letër që të takohej me CAC për të “shkëmbyer përvojën në rregullimin e sferës së internetit”. Diskutimet, sipas letrës, kanë ardhur pas një kërkese të kinezëve.

Udhëheqësi kinez Xi Jinping dhe presidenti rus Vladimir Putin takohen në Kremlin më 21 mars.

Sipas dokumenteve dhe regjistrimeve audio të shqyrtuara nga Radio Evropa e Lirë, bisedimet zgjatën më shumë se dy orë dhe përfshinin Zharov me dy deputetë dhe një asistent, së bashku me Ren dhe tre zyrtarë të CAC, plus përkthyes për secilën palë.

Diskutimet u kthyen shpejt në kërkesa praktike për ekspertizë, me Zharov që pyeti për “mekanizmat për lejimin dhe kontrollin” e mediave masive, mediave online dhe “blogerëve individualë”, si dhe përvojën kineze në rregullimin e aplikacioneve të mesazheve, shërbimeve të enkriptimit dhe VPN-ve.

Zharov do të sugjeronte që CAC të dërgojë një ekip specialistësh në Rusi për të studiuar aspektet teknike të sistemit rus për bllokimin e përmbajtjes në internet, gjë që ai tha se u zhvillua me një “efikasitet të lartë” brenda vendit. Më pas, shefi i Roskomnadzor kërkoi që ata të lejoheshin të dërgonin një ekip në Kinë për të studiuar operacionet e sistemit të madh të censurës dhe mbikëqyrjes së internetit të Kinës, të ashtuquajturit Fireëall i Madh, sepse “më shumë se 95 për qind” e përmbajtjes së ndaluar në Rusi është “e huaj, e prodhuar.”

Pala kineze kërkoi më shumë detaje mbi llojet e informacionit të bllokuar në Rusi dhe se si monitoron diskutimet në internet dhe përpunon të dhënat personale. Ren kërkoi gjithashtu specifika dhe metoda që Rusia të përdorë internetin për të “formuar një imazh pozitiv” brenda dhe jashtë vendit. Zharov u përgjigj se kontrolli i imazhit ishte jashtë fushëveprimit të Roskomnadzor dhe se ai duhet të ngrihet me administratën e Putinit.

Delegacioni kinez pyeti gjithashtu për protestat e organizuara nga figura e opozitës Aleksei Navalny disa muaj përpara në mars 2017 që përkoi me publikimin e një dokumentari që detajonte korrupsionin e dyshuar nga kryeministri i atëhershëm Dmitry Medvedev dhe donte të dinte se çfarë mjetesh përdorte Roskomnadzor për të rregulluar mbulimin mediatik. të mitingjeve mbarëkombëtare.

Policia arreston kritikun e Kremlinit Aleksei Navalny (në qendër) gjatë një mitingu kundër korrupsionit në qendër të Moskës më 26 mars 2017.

“Këto shkëmbime të nivelit të lartë kanë vazhduar për disa kohë dhe ata kanë qenë gjithmonë të fokusuar në të kuptuarit e asaj që pala tjetër po bën në një fushë, ku ata shohin se tjetra nuk mungon dhe çfarë mund të mësojnë nga njëri-tjetri.” Andreë Small, një bashkëpunëtor i lartë në fondin gjerman Marshall, i tha Radios Evropa e Lirë. “Censura e internetit ka qenë një pjesë e madhe e saj sepse lidhet me stabilitetin politik në vend dhe pikëpamjen e përbashkët se forcat e jashtme po ndërhyjnë nga jashtë.”

Zharov tha se protestat në disa qytete u zhvilluan me lejet e duhura nga autoritetet, kështu që informacioni për to nuk ishte i kufizuar në internet dhe se një vendim për t’i lejuar ato të mbaheshin u mor sepse ato konsideroheshin relativisht të vogla dhe entuziazmi për ta do të zbehej.

Shefi i Roskomnadzor mund të ketë keqinterpretuar mbështetjen popullore për Putinin në atë kohë dhe ka minimizuar nivelin e interesit të vazhdueshëm brenda Rusisë për dokumentarin e Navalny për homologët e tij kinezë. Sipas sondazhit të Qendrës Shtetërore të Kërkimit të Opinionit Publik Rus në atë kohë, besimi ose vlerësimi i besimit të Putinit kishte rënë në 49.9 përqind, me vlerësimin e miratimit të tij në rreth 81 përqind. Gjithashtu, sipas një hetimi të mëparshëm të Radios Evropa e Lirë, Qendra Kryesore e Frekuencave të Radios (GRFC) — një njësi e specializuar brenda Roskomnadzor — gjurmoi interesin dhe diskutimin në internet në lidhje me dokumentarin e Navalnyt.

Pak detaje vijuese ofrohen në dosjet e marra nga RFE/RL në lidhje me kërkesat dhe pyetjet e ngritura në takim, por Roskomnadzor përpiloi dhe ndau një përmbledhje të diskutimeve me FSB-në, agjencinë kryesore të inteligjencës ruse. Në atë dokument, Zharov jep një notë pozitive dhe bën thirrje për përshpejtimin e përpjekjeve të përbashkëta me Kinën për të përmirësuar bllokimin e informacionit dhe nevojën për “shkëmbimin e përvojës në nivelin e specialistëve teknikë” midis dy vendeve.

Duke ecur përpara me lidhje më të thella

Takimi i vitit 2017 erdhi pas një shtytje më të gjerë në vitet e mëparshme për një bashkëpunim më të thellë midis Pekinit dhe Moskës kur ishte fjala për monitorimin dhe kontrollin e informacionit në internet dhe pa marrëveshje të reja për rritjen e bashkëpunimit të nënshkruara nga Xi dhe Putin.

Një përparim u arrit në prill 2016, kur Safe Internet League, një grup lobues censurimi i financuar nga Konstantin Malofeyev, një oligark konservator rus me lidhje të ngushta me Kremlinin dhe Kishën Ortodokse Ruse, organizoi një konferencë në Moskë, ku paraqitej një delegacion i madh kinez i udhëhequr nga Lu Ëei, i cili në atë kohë ishte kreu i CAC, dhe Fang Binxing, arkitekti i Fireëall-it të Madh.

Denis Davydov, drejtori ekzekutiv i Ligës së Internetit të Sigurt, i tha The Guardian në vitin 2016 se marrëveshja për mbajtjen e konferencës u arrit në dhjetor 2015 në Pekin midis Fang dhe Igor Shchyogolev, një mik universitar i Putinit dhe ish-ministër i komunikimit i cili shërben si Ndihmës i Kremlinit për çështjet e internetit.

Malofeyev dhe Safe Internet League ishin pjesë e një grupi që shtynte për bashkëpunim më të ngushtë në mënyrë që të mësonin nga Kina se si të zbutnin më mirë ueb-in dhe të kufizonin ndikimin dixhital perëndimor. Shchyogolev gjithashtu luajti një rol kyç dhe Soldatov thotë se ai ishte një nga figurat kryesore që shtynte për një orientim drejt Kinës në një kohë kur disa elementë të shërbimeve të inteligjencës ishin ende të dyshimtë për përfshirjen e kinezëve më nga afër në çështjet e brendshme ruse.

Pas takimit të korrikut 2017, zyrtarët nga Roskomnadzor dhe CAC vazhduan të takohen dhe të ndajnë ekspertizën.

Deri në vitin 2019, Rusia kishte prezantuar “ligjin e saj sovran të internetit” dhe Putini filloi të përshpejtonte lëvizjet për të sjellë kompanitë e huaja të teknologjisë si Google, Facebook dhe Tëitter, duke vendosur gjoba dhe duke futur ligje që kërkonin që korporatat të mbanin punonjësit në Rusi dhe në këtë mënyrë të ekspozoheshin për arrestimin e tyre të mundshëm.

Gjatë një takimi të qershorit 2019 në Moskë, Xi dhe Putin njoftuan një përmirësim të lidhjeve të tyre në një “partneritet strategjik gjithëpërfshirës”, me bashkëpunim në informacion dhe qeverisjen e frontit dhe qendrës së internetit. Të dy udhëheqësit thanë se ata ndanin një nevojë për “paqe dhe siguri në hapësirën kibernetike mbi bazën e pjesëmarrjes së barabartë të të gjitha vendeve” dhe u zotuan të “promovojnë ndërtimin e një rendi global për qeverisjen e informacionit dhe hapësirës kibernetike”.

Bashkëpunim më praktik

Një muaj më vonë, Zharov dhe një ekip nga Roskomnadzor u takuan me një delegacion kinez në Moskë të udhëhequr nga Zhuang Rongëen, i cili u emërua në krye të CAC në 2018.

Sipas leximeve dhe regjistrimeve nga takimi i 17 korrikut 2019, përfaqësuesit e Roskomnadzor pyetën për ekspertizën kineze në aftësinë për të kundërshtuar përpjekjet për të anashkaluar bllokimin, me Zharov duke përmendur përpjekjet e dështuara të agjencisë për të bllokuar Telegramin në 2018 si shembull.

Pala ruse tha gjithashtu se donte të mësonte se si Kina përdor inteligjencën artificiale për të identifikuar dhe bllokuar “përmbajtjet e ndaluara”. Një përgjigje nga delegacioni kinez nuk është në dosje, por një hetim i RFE/RL në vitin 2023 zbuloi se Roskomnadzor ka filluar të përdorë rrjete nervore artificiale për të gjurmuar rusët në internet, veçanërisht duke kërkuar për postime që fyejnë Putinin ose bëjnë thirrje për protesta.

Në margjinat e Konferencës Botërore të Internetit në Wuzhen, Kinë, në tetor 2019, Roskomnadzor dhe CAC nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi për të luftuar përhapjen e “informacionit të ndaluar” dhe dokumentet e marra tregojnë kërkesa të zgjedhura nga CAC në dhjetor 2019 për të bllokuar informacionin brenda Rusisë nën maskën e asaj marrëveshjeje.

Midis këtyre kërkesave, të cilat u parashtruan në tre letra të veçanta që përmbanin lidhje me artikuj dhe faqe, zyrtarët kinezë kërkuan të censuronin një histori të BBC -së në gjuhën kineze për “revolucionin e tualetit” të Kinës, një fushatë qeveritare e nisur në vitin 2015 për të përmirësuar kushtet sanitare të vendit; një postim në blog që diskuton thashethemet se Xi pësoi një dëmtim të shpinës që mori më pak se 4000 shikime të faqeve; dhe lidhjet në GitHub , uebsajti i zhvillimit të softuerit, që përshkruajnë mënyra për të anashkaluar murin e zjarrit të Kinës brenda vendit.

Kërkesa të tjera përfshijnë faqen kryesore të The Epoch Times , një gazetë e lidhur me lëvizjen fetare Falun Gong që persekutohet brenda Kinës dhe lidhjet me profilet në faqen ruse të mediave sociale VKontakte. Në një rast, një përdorues shpërndau një video të një çifti të dukshëm etnik ujgur duke kërcyer që titullohet “Rustam dhe Zumrad (shkëmb ujgurë).” Pekini nisi një sistem gjithëpërfshirës shtypjeje dhe internimi kundër ujgurëve dhe pakicave të tjera myslimane në Xinjiang që Kombet e Bashkuara e përshkruan si kryerjen e ” shkeljeve të rënda të të drejtave të njeriut ” dhe disa vende perëndimore e kanë cilësuar si gjenocid.

Një tjetër kërkesë përmban profilin VKontakte të një studenti universitar kinez që përmban një intervistë video të ish-presidentit kinez Jiang Zemin në vitin 2000 me 60 Minutat e CBS që është arkivuar në rrjetin jofitimprurës amerikan C- SPAN . Intervista prek çështjet e të drejtave të njeriut, marrëdhëniet SHBA-Kinë dhe lirinë fetare në Kinë.

“Shpërndarja e këtyre kërkesave është mjaft gjithëpërfshirëse dhe është interesante që shtrihet përtej grupit klasik të çështjeve të Pekinit si Xinjiang, Tajvan ose Tibet,” tha Small.

Radio Evropa e Lirë nuk e di përgjigjen e Roskomnadzor-it ndaj kërkesave kineze, por në momentin e publikimit, lidhjet janë ende të aksesueshme brenda Rusisë.

“Është një qasje e gjerë për menaxhimin e imazhit dhe është interesante që Pekini mendon se mund t’i bëjë këto kërkesa të gjera nga Rusia,” tha Small. “Është një eksternalizim i mënyrës se si trajtohen këto çështje brenda Kinës dhe ndoshta një aluzion se ku po shkon ky bashkëpunim.”| Marrë nga RadioLiberty

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Tymi i zjarreve pyjore të Kanadasë rrezikon shëndetin e miliona njerëzve

Autoritetet kanë lëshuar paralajmërime për nivele të rrezikshme të ndotjes së ajrit në Amerikën Veriore, për shkak të zjarreve pyjore në Kanada. Tymi prej zjarreve...

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

TË FUNDIT

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Tymi i zjarreve pyjore të Kanadasë rrezikon shëndetin e miliona njerëzve

Autoritetet kanë lëshuar paralajmërime për nivele të rrezikshme të ndotjes së ajrit në Amerikën Veriore, për shkak të zjarreve pyjore në Kanada. Tymi prej zjarreve...

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

Britania thotë se Kina ka mbyllur stacionet jozyrtare policore

Ministri i Sigurisë së Britanisë, Tom Tugendhat, tha më 6 qershor se Kina ka mbyllur “stacionet e shërbimeve policore” që mbarë Mbretërinë e Bashkuar...

Jorida Tabaku dorëhiqet nga postet partiake, ç’ndodhi në mbledhjen e Kryesisë së PD

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Demokratike e mbajtur ditën e martë e cila nisi rreth orës 18:00 pasdite e përfundoi pas mesnatës është shoqëruar...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×