English

Editorial

Editorial

Çfarë arme bërthamore po zhvillon Rusia në hapësirë?

Çfarë është arma bërthamore me bazë në hapësirë, për të cilën Shtetet e Bashkuara i kanë paralajmëruar Kongresin amerikan dhe aleatët në Evropë se...

Pse ushtritë evropiane po luftojnë për të rekrutuar ushtarë?

Përpjekjet e vendeve evropiane për të forcuar ushtritë e tyre përballë kërcënimit në rritje nga Rusia janë përplasur me mosgatishmërinë e të rinjve evropianë...

Taylor Swift: Në samitin akademik “Swiftposium” të parë në botë

Nga Tiffanie Turnbull Nga momenti që luajti për herë të parë Fearless në CD playerin e saj kur ishte 14 vjeç, Georgia Carroll ka qenë...

Si rritja e të djathtës ekstreme në BE mund të ndikojë në zgjerimin e unionit

Partitë e ekstremit të djathtë në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të kenë rritje në mbështetjen e qytetarëve dhe pritet që të kenë...

“Patatja e nxehtë”- Çfarë po e përçan Zelenskyn dhe ushtrinë ukrainase

Kur Rusia e nisi pushtimin e Ukrainës në shkurt 2022, ukrainasit u rreshtuan për t'iu bashkuar forcave të armatosura, në një shpërthim patriotizmi që...

IA e karakterizoi vitin 2023, plumbat e fletëvotimet do ta ndryshojnë 2024-tën

Si t’i përkufizojmë lajmet më të rëndësishme të vitit të fundit? Përgjigja e qartë në vitin 2023 është duke përdorur inteligjencën artificiale (IA). Në...

Imazhet nga lufta në Gazë: Si t’i dalloni pamjet reale dhe ato nga IA?

Imazhe të gjeneruara me inteligjencë artificiale në lidhje me konfliktin Izrael-Hamas në Gaza kanë dominuar lajmet e rreme në botë, si dhe në Kosovë....

“Adrenalinë në politikë, kulturë, sport”- Çfarë pritet të ndodhë në 2024-ën

Me luftëra që vazhduan e me të reja që shpërthyen, 2023-shi ishte një vit i vështirë në skenën botërore. E përshkuan edhe ndryshime të mëdha gjeopolitike, temperatura rekorde...

Analiza e Reuters: Ç’kah do të marrë demokracia më 2024? Trump mund ta di përgjigjen

Presidenti rus, Vladimir Putin ka shumë mundësi që do të vazhdojë të jetë në pushtet deri më 2030; kryeministri indian, Narendra Modi, ka gjasa...